100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.
Nemcsak Magyarországon nőtt a fürdőturizmus, hanem Romániában is a bevásárlóturizmus a januári schengeni nyitás óta – írja a Krónika Online romániai magyar portál.
Korábban a mi is beszámoltunk arról, hogy már az ünnepek alatt 20 százalékkal emelkedett a Romániából érkezett vendégek száma a makói Hagymatikumban a tavalyi év hasonló időszakához képest, majd a nyitás után további 20 százalékot ráhúztak. Ez a forgalom még túl is szárnyalta a fürdő várakozásait. Egy Gyulán keresztül érkező férfi a Délmagyarnak azt mondta, visszatérő vendég, de a határellenőrzés megszüntetése még könnyebbé tette az utazást.
Vannak, akik nem is mennek el Makóig, a Krónika cikke szerint legalábbis Gyulán és térségében 50 százalékkal több a külföldi turista, míg a magyarországi látogatók száma 16 százalékkal nőtt. A tavalyi, szintén nagyon erős januári belépőjegyszámhoz képest 22 százalékos a növekedés, ami Gyula polgármestere és egy helyi turisztikai cég vezetője szerint is egyértelműen a schengeni csatlakozás eredménye.
A határellenőrzés eltörlése a mindennapi ingázást, és így a bevásárlóturizmust is jelentősen megkönnyítette. Az Arad megyei Pécska egyik szupermarketjének parkolójában például a múlt szombaton az Agerpres tudósítója úgy számolta, hogy a 40 gépkocsi közül 11 magyar rendszámú, azaz a vásárlók egynegyede a határon túlról érkezett.
Főleg a Békés vármegyei Battonyáról mennek át Pécskára bevásárolni a lakosok. Egy nyugdíjas magyarországi házaspár többek között étolajjal, csirke- és disznóhússal, tésztafélékkel, kutyaeledelekkel és konyhai papírtörlőkkel töltötte meg a bevásárlókocsit. „Sok román szomszédunk van Battonyán, akikkel jóban vagyunk, és ők tanácsolták, hogy jöjjünk át bevásárolni. Valóban, 20–30 százalékkal olcsóbb sok minden, a kutyakonzerveket például féláron találtam, mint otthon. Húsz kilométer az út, úgyhogy megéri” – mondták.

Még a schengeni nyitás előtt mértük fel, mennyire éri meg keleti szomszédainknál intézni a nagybevásárlást. Tavaly ősszel a Telex vidéki tudósítóival közösen egy horvát, egy osztrák, egy román, egy szerb és egy szlovák Lidl árait hasonlítottuk össze és szedtük táblázatba.
Románia viszonylag gazdag magyar településekhez relatíve közel eső Lidl-áruházakban: attól függően, hogy honnan indulnánk, Nagyszentmiklós, Pécska, Arad, Kisjenő, Nagyszalonta, Nagyvárad vagy Szatmárnémeti is jó opció, de Szegedről egy városnézéssel egybekötve akár Temesvár is jó ötlet lehet. És ha nem olyan kifosztott épp a kiválasztott üzlet, mint az általunk megtekintett temesvári egység volt este hat–hét óra környékén, akár jól is járhatunk a kiruccanással.
Öt szomszédos országban néztük meg, olcsóbb
vagy drágább-e a Lidl, mint Magyarországon
Bár többnyire kis különbségekről beszélhetünk, amelyek akár egy minimális árfolyamváltozásnál is megfordulhatnak, a vöröshagyma kilós ára például 153, a fehér kenyéré 309 forintra jön ki átváltva Romániában – utóbbiból arrafelé a 300 grammos vekni dívik. Egyöntetűen azért itt sem billen el a mérleg, az alapvető cikkek közül például csirkemellet és tojást itthon érdemesebb beszerezni. De az általunk vizsgált termékekből álló vásárlói kosár még így is 2974 forinttal jött ki kevesebbre, mint Magyarországon.
A többi országra vonatkozó adatokat ebben a cikkben lehet elolvasni.













