„Gyulán keresztül érkeztem Makóra, még hétfőn. A határon senki sem tartott fel minket, sokkal könnyebb így utazni” – mondta a Délmagyarnak a makói Hagymatikum egyik vendége, a székelyudvarhelyi Demény Attila. Elárulta, régi visszatérő vendég, a családdal évente kétszer-háromszor eljönnek Makóra.
Január elsejével megszűnt a belső szárazföldi határellenőrzés Románia és Bulgária, valamint ezen országok és a schengeni övezet többi tagja között. Gergely Gábor, a Hagymatikum igazgatója a Délmagyarországnak már a múlt év végén azt nyilatkozta, nagy reményekkel tekint Románia schengeni övezethez való csatlakozására. Bízott abban, hogy a várakozás és „az ellenőrzéssel járó tortúra” megszűnése még vonzóbbá teszi a fürdőt. Erre már tavaly november vége óta készültek a dolgozói létszám növelésével, a fogyó eszközök feltöltésével és a román piacot megcélzó marketinggel is.
„A várakozásunk tökéletesen beigazolódott. Már az ünnepek alatt is emelkedett nagyjából 20 százalékkal a Romániából érkezett vendégek száma a tavalyi év hasonló időszakához képest, de elseje után ez még további húsz százalékkal nőtt” – mondta a szakember a forgalmi adatok alapján. Hozzátette, számítottak növekedésre, de ekkorára nem.
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Az igazgató szerint jókor jött a bővítés, mert a régi fürdő ennyi vendéget már nem tudott volna fogadni – az öltöző sem lett volna elég nekik. „Így is előfordult egyszer-kétszer, hogy valakinek azt kellett mondanunk, jöjjön vissza kicsit később, egy óra múlva már valószínűleg szabadul fel hely” – emlékezett vissza a Gergely, aki egyébként március óta vezeti a fürdőt a családi okok miatt távozó Lajtosné Papp Noémi utódjaként.
A fürdő Szerbiából is várja a vendégeket. Arra számítanak, hogy Röszke helyett Románián keresztül jönnek majd Makóra – kétszeri határátlépéssel ugyan, de várakozás nélkül. Igaz, a román határon csak a rendszeres ellenőrzés szűnik meg, a szúrópróbaszerű vizsgálatokba még mindig belefuthatnak.