Vége a kamionsoroknak: januártól megszűnik a határellenőrzés Románia és Bulgária felé

Az uniós tagállamok belügyminiszterei úgy határoztak, hogy 2025. január 1-jétől megszüntetik a személyek ellenőrzését a Bulgária és Románia közös, és közös belső szárazföldi határain” – tájékoztatta az MTI-t az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége csütörtökön.

Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere történelmi pillanatnak nevezte, hogy Bulgária és Románia végre teljes jogú schengeni taggá vált az Európai Unióban. Úgy véli, a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz.

Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter azt írta közösségi oldalán, hogy a magyar–román határon rögtön tíz új határkeresztező út nyílik meg január 1-jén, aminek köszönhetően a régióban élők nem kényszerülnek hosszú kerülőkre. Ezen felül a kamionok hosszú várakozási idejének is vége lesz. Ez azért is fontos, mert Románia az egyik legfontosabb exportpiaca a magyar gazdaságnak.

Románia politikai vezetői történelmi pillanatként, igazságtételként, fontos gazdasági előrelépésként üdvözölték csütörtökön Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozását a schengeni övezethez. Klaus Iohannis jobboldali államfő úgy véli, „Románia Európa-barát ország, és az is marad”. Szerinte a románoknak több Európára van szükségük, nem kevesebbre, és aki tagadja az európai tagság előnyeit, az a demokrácia ellensége, és Románia elszigetelésében érdekelt.

Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök szerint az igazság és a nemzeti méltóság győzelmét jelenti, hogy 2025. január elsejétől a közúti határátkelőkön is megszűnik a rendszeres ellenőrzés Románia és Bulgária, illetve Románia és Magyarország között. Soha többé nem fogadjuk el, hogy másodrangú polgárok legyünk Európában.

Romániának és Bulgáriának a többi schengeni tagállammal közös tengeri és légi határátkelőin március 31-étől kezdődően megszűnt a határellenőrzés. Az uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtökön úgy határoztak, hogy 2025. január 1-jétől megszüntetik a személyek ellenőrzését Bulgária és Románia között és a két országnak a többi uniós tagországgal közös, belső szárazföldi határain is - közölte az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége.

Az Európai Bizottság is üdvözölte a Belügyek Tanácsának egyhangú határozatát, mely – mint kiemelték – a két ország schengeni övezethez való csatlakozását teszi teljessé. A kedvező döntést egyebek mellett az tette lehetővé, hogy a két ország sikeresen hajtotta végre a brüsszeli végrehajtó testület által márciusban elindított menekültügyi, illetve az uniós maradásra jogosulatlanok visszaküldésére vonatkozó eljárások kísérleti intézkedéseit.

Bulgária és Románia már uniós csatlakozásuk óta alkalmazzák a schengeni jogi keret egyes részeit, köztük a külső határok ellenőrzésével, a rendőrségi együttműködéssel és a Schengeni Információs Rendszer használatával kapcsolatosakat. Az uniós tanács 2023 decemberének végén megállapodott a Bulgáriával és Romániával közös légi és tengeri határokon végzett belső határellenőrzések megszüntetéséről, mely idén március 31-én lépett életbe.

A schengeni övezet a világ legnagyobb szabad utazási térsége. Először a Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg közötti határellenőrzést szüntették meg 1985-ben. A schengeni térség jelenleg 29 országot – a 27 EU-tagállamból 25-öt, valamint Izlandot, Liechtensteint, Norvégiát és Svájcot foglalja magában. A Ciprussal közös határokon még nem szüntették meg az ellenőrzéseket, és Írország nem része a schengeni térségnek.

Fotó: Bálint András / Szegeder