A Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium egy jogszabálytervezettel akarja ellehetetleníteni, hogy a hazai építkezésekről bárki információhoz jusson, pedig ennek más országokhoz hasonlóan közügynek kellene lennie, írja a Válasz Online. Itthon eddig se volt könnyű az építési projekteknek utánajárni, de az elektronikus építéshatósági rendszer (ÉTDR) általános felületére így is sok fontos dokumentum felkerült.
A Válasz Online szerint a Lázár-féle tervezet épp ezért lehetetlenné tenné bizonyos tényfeltáró cikkek megírását, ugyanis az ÉTDR-en bárki megnézheti a beadott építési engedélyeket, az ezekkel kapcsolatos döntéseket, és mellékletként letöltheti a tervek egy részét is. A lap érdekességként említette, hogy pont a tervezet benyújtásával azonos napon, április 18-án írtak arról, hogyan építi be a „Tiborcz-kör” a Svábhegy maradékát.
Az ÉTDR-en fellelhető tervek segítségével készült számos cikkünk a Szegederen is, legutóbb a BYD gyárépítéséhez felhúzni tervezett ideiglenes konténerváros kapcsán hétfőn. Arról is a szóban forgó oldalon szereztünk tudomást még januárban, hogy a BYD-gyár alapozása engedélyekre vár, és később az is látható volt a portálon, hogy zöld jelzést kapott a kérelem, így elindulhatott a gyárépítés a földmunkákkal.
Más városi projektről, egyebek mellett társasházak építéséről is a felületen szereztünk információkat. Így tudtunk utánajárni annak tavaly, hogy a Gyertyámos utcai villaépületnél már négy évvel a bontás előtt kiadták az engedélyeket, de megírtuk azt is, hogy a Bocskai utcában épp megmentettek egy régi homlokzatot a bontástól, és egy modern társasházat húznak fel mögé. Szintén az ÉTDR felületén bukkantunk rá teljesen véletlenül, hogy a MÁV elbontaná a százéves vasúti víztornyot a Máglya soron, ám – lehetséges, hogy a cikkek hatására is – egyelőre elálltak a bontástól.
Fotó: Bálint András / Szegeder
Az ÉKM mostani tervezete a Válasz Online szerint módosítaná a 312/2012-es kormányrendeletet, és minden olyan passzust törölne belőle, ami az általános tájékoztatási felületről szól.
A felület teljes tartalma visszamenőlegesen is elérhetetlenné válna a hatályba lépéstől.
Különösebb indoklás nincs a tervezethez, a rövid tartalmi összefoglaló szerint sem történik más, minthogy „a tájékoztatási felület megszűnik”.