Hamarosan sor kerülhet Románia és Bulgária schengeni övezethez való teljes körű csatlakozására, írja a Financial Times alapján a Portfolio. A tárgyalásokat ismerő források szerint Ausztria most készül feloldani a vétóját, esélyes tehát, hogy a több mint egy évtizedes várakozás után teljes jogú taggá váljon a határok nélküli utazási övezetben a két ország.
Erre várhatóan az osztrák, román, bolgár és magyar belügyminiszterek pénteki budapesti találkozóján kerülhet sor. Az országok csatlakozását ezután hivatalosan is jóvá kell hagyni, feltehetően az uniós belügyminiszterek december 12-re tervezett következő rendes ülésén. A bukaresti és szófiai kormányok az elmúlt időszakban fokozták a határőrizetet, ami a menedékkérelmek és az illegális migránsok érkezésének csökkenéséhez vezetett. A források szerint Ausztria mostanra elégedett az elért eredményekkel.
Románia és Bulgária idén március végén már részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, ami lehetővé tette a légi és tengeri határellenőrzés felfüggesztését köztük és az övezet többi 27 országa között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban Ausztria vétója miatt továbbra is fennmaradt, mivel Bécs aggódott az illegális migráció miatt. A két ország három évvel Magyarország után, 2007-ben csatlakozott az EU-hoz, de a schengeni övezethez való csatlakozásukat a korrupcióval kapcsolatos aggályok és az illegális migráció kezelésével kapcsolatos kétségek hátráltatták.
Mégha a pénteki budapesti találkozón a két ország számára kedvezően is döntenek, Hollandia továbbra is akadályozhatja a folyamatot. A holland kormány 2023-ban zöld utat adott a csatlakozásnak, de a tavaly novemberi választások után a szélsőjobboldali Szabadság Párt csatlakozott az ország kormánykoalíciójához, ami változtathat a helyzeten a Financial Times cikke szerint.