„Egy hónap múlva megnyitjuk az Újvidék–Szabadka-vasutat. Gyorsvasút fog minket összekötni Budapesttel, amint a magyarok is elvégzik a munka rájuk eső részét, két éven belül. Ugyanakkor elkezdtük a Belgrád–Niš-gyorsvasút építését, a Niš–Dimitrovgrad-vonal pedig már épül, ami azt jelenti, hogy majd sokkal gyorsabban Isztambulba érhetünk, olyan lesz mint az igazi Orient Express. Belgrádból, Nišből, Pirotból, vagy más dél-szerbiai városból néhány óra alatt eljuthatunk a legnagyobb török városba” – mondta Aleksandar Vučić szerb kormányfő pénteken azon az üzleti fórumon, amelyen Recep Tayyip Erdoğan török elnök is részt vett.
Szerbia várhatóan 2027 végére fejezi be a Niš városát a bolgár határon fekvő Dimitrovgraddal összekötő, 100 kilométeres vasútvonal felújítását. A felújítási munkák 2023 novemberében kezdődtek.
Az Európai Beruházási Bank (EIB) egy külön közleményben jelentette be, hogy az Európai Unió több mint 108 millió eurós támogatást nyújtott a Nyugat-Balkáni Beruházási Kereten keresztül, továbbá az EIB 134 millió eurós hitellel járul hozzá a projekthez. Emellett 3,7 millió eurós technikai támogatási segélyt is biztosítottak az előkészületekhez, valamint 1,5 millió eurós támogatást az EU Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében a Niš városi elkerülő megtervezésére és megépítésére.
Jelenleg az egyetlen, még nem villamosított jelentős vasúti szakasz Szerbiában, ahol még mindig dízelmeghajtású szerelvények közlekednek. A villamosítás gyorsabb, környezetbarátabb és biztonságosabb vasúti összeköttetést biztosít majd az országon belül, valamint Bulgáriával.
A projekt révén a vonatok sebessége a jelenlegi átlagos 50 km/h-ról akár 120 km/h-ra is nőhet. Ez jelentősen befolyásolja majd az utazási szokásokat, és várhatóan az éves utasszám 170 000-ről mintegy 550 000-re emelkedik. Emellett a teljes áruszállítás volumene évi 3,2 millió tonnáról körülbelül 6,2 millió tonnára növekedhet – tette hozzá az EIB.
Márciusban Goran Vesic közlekedési miniszter azt mondta, a tervek szerint a vonatok sebessége 200 km/h-ra nő, és az utazási idő a jelenlegi hat óráról egy óra negyven percre csökken Belgrád és a bolgár határ között.