Szegeden a Tisza Párt miatt rajzolhatták át a választókörzeteket

„Szegeden a Tisza megverte a Fideszt, ott azért rajzolhatták át a szavazókerületi határokat” – véli Bódi Mátyás, a Választási Földrajz egyik szakértője, aki a Szeretlek Magyarországnak adott interjút a kedd este megjelent választási szabálymódosítások kapcsán.

A Fidesz-kormány terve szerint teljesen átrajzolnák a budapesti választókerületeket, emellett Szeged egy része is kap egy önálló körzetet, leválasztva egy nagyobb területet a korábbi területből, azt máshova csatolva. Fontos változtatás viszont, hogy eltörölnék a lakcímkártyák szükségsességét, és ezentúl borítékot sem lenne kötelező adni a szavazáskor. Hadházy Ákos szerint ezzel tulajdonképpen megszűnik a választás titkossága Magyarországon.

Már régóta mulasztásos törvénysértésben van az Országgyűlés, azaz a választókerületek lélekszáma nem térhetne el 20 százaléknál jobban egymástól, és a népességváltozások miatt mindenképp át kellene rajzolni a választókerületeket. Bódi viszont inkább hatalmi logikát lát emögött, hiszen „ha valaki az aránytalanságot kezelni akarta volna, ami törvénysértő állapot, akkor Somogy és Tolna megyében is hozzányúlt volna a választókerületekhez”.

„De az, hogy Fejér megyében miért rajzoltak át választókerületeket, vagy Csongrádban, én nem tudom hirtelen mivel indokolni. Ott tényleg inkább csak hatalmi logikát látok.

Szegeden konkrétan a Tisza Párt megverte a Fideszt,

tehát ott nyilván emiatt történik, hogy Szeged nem panellakótelepi részét, ami körülbelül a belvárosnak tekinthető, összekötik egy hatalmas homokhátsági választókerülettel” – jegyezte meg a portálnak a szakértő. Bár a választókerületek eddig is kettévágták a várost, mégsem ekkora terület tartozott a Csongrád 2-es körzethez. „Amúgy is nyert benne a Fidesz, de az inkább az akkori ellenzék szerencsétlenkedéseinek köszönhető” – véli Bódi.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Az ellenzék is azzal vádolja a kormányt, hogy a választókerületi határok átrajzolása kifejezetten a Fidesznek kedvez, és a fő ellenzéki erőt, a Tisza Pártot hátrányos helyzetbe hozza. Ennek hatásait egyelőre nehéz számszerűsíteni, ám Bódi szerint Budapesten, ahol a Fidesz gyenge pozíciókat birtokol, a két mandátum elvonása valószínűleg az ellenzék többségi helyzete miatt történik.

Az átrajzolás azonban visszafelé is elsülhet. Elemzések azt mutatják, hogy a Tisza Párt egyes politikusainak országjárása például érezhetően növelte a párt népszerűségét egyes régiókban. A választókerületek manipulációja (gerrymandering) tehát nem garancia a politikai sikerre. Az elmúlt években a Fidesz Budapesten belüli támogatottsága jelentősen csökkent, különösen a zöldövezetekben és a középosztály lakta területeken. Egy rosszul felmért átalakítás akár ellentétes hatást is kiválthat, különösen, ha a választói viselkedés váratlanul változik.