DNS-károsodást okozhat az őssejtterápia szegedi kutatók szerint

Az őssejtterápia eddig kevéssé ismert mellékhatásaira hívják fel a figyelmet új tanulmányukban a Szegedi Tudományegyetem kutatói, Dr. Pankotai Tibor és Dr. Veréb Zoltán. A kutatás szerint bizonyos eljárások DNS-károsodást okozhatnak a sejtekben – írják az egyetem oldalán.

Az őssejtterápia széleskörűen alkalmazott módszer az orvostudományban, például sebgyógyításra és porcpótlásra. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogyan hat ez a kezelés a sejtek működésére. A vizsgálat kimutatta, hogy az őssejtek előkezelése során alkalmazott öt különféle eljárás mind DNS-károsodást válthat ki a páciensek szervezetében. „Az eredeti hipotézis megdőlt, kiderült, hogy teljesen máshogy kell gondolkodnunk, hiszen mást találtunk, mint amit vártunk” – fogalmazott Pankotai Tibor.

A DNS-károsodás kialakulásában több tényező játszik szerepet, például a sejtek életkora, a beteg környezet és a sejtek „átprogramozása”. A károsodásokat a sejtek DNS-javító rendszere próbálja korrigálni, de a hibák felhalmozódása akadályozza az őssejtek működését. Súlyos esetben ez akár olyan „hibás” sejtek létrejöttéhez is vezethet, amelyek daganatos betegségek kialakulására hajlamosítanak.

Pankotai Tibor, a Szegedi Tudományegyetem kutatója 2024. március 13-án a JATE Klubban

Fotó: Ocskó Ferenc

A tanulmány publikálása óta a kutatókat több őssejtterápiával foglalkozó szervezet is megkereste. A felfedezés hatására várhatóan új minőségellenőrzési protokollok és személyre szabott terápiás megközelítések alakulhatnak ki. Jelenleg az őssejteket minden betegnél azonos sztenderdek alapján kezelik, de a molekuláris diagnosztika fejlődése lehetőséget ad arra, hogy a kezeléseket személyre szabják. „Fontos, hogy ne indítsunk el káros folyamatokat, és hatékony legyen a kezelés. Mindannyian mások vagyunk, és a sejtjeink is egyénileg működnek” – tette hozzá Pankotai Tibor.