Jelenleg 86 milliárd forint tartozást görgetnek maguk előtt a kórházak, de ha ez így megy tovább nemsokára ismét 100 milliárd forint adósság halmozódik fel az intézményekben, mondta az Economxnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára. Szegeden a legrosszabb a helyzet, az SZTE tartozásállománya csaknem 8,4 milliárd forint volt augusztus végén.
A nyári adósságrendezés második ütemének július végi lezárultát követően ismét meglódult az adósságállomány növekedése. Augusztus végére a költségvetés, vagyis az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) alá tartozó intézmények lejárt adósságállománya 13,8 milliárd forint volt, míg a négy orvosegyetem összesített lejárt tartozásállománya 3,8 milliárd forinttal nőtt. Összességében a 86 milliárd forintot is meghaladta a kórházak adóssága.
A négy orvosegyetem közül egyébként a szegedi áll a legrosszabbul.
A Szegedi Tudományegyetem tartozásállománya csaknem 1,8 milliárd forintos növekedéssel 8,4 milliárd forintra nőtt,
a Pécsi Tudományegyetem adóssága másfél milliárd forintos növekedést produkálva 7,4 milliárd forint lett. A Debreceni Egyetem adósságállománya alig változott – 127 millió forinttal nőtt –, ám így is meghaladja a 7,4 milliárd forintot. Továbbra is a Semmelweis Egyetem állja leginkább a sarat, 364 millió forintos növekedéssel is alatta maradt a 2 milliárd forintnak az orvostechnikai eszközbeszállítók érdekképviselője szerint.
Az OSZ tagvállalatainak visszajelzései is megerősítik azt, hogy a legnagyobb baj a három orvosegyetemnél van, mondta a portálnak Rásky László. Ugyanolyan elvek alapján kapják a finanszírozást, mint a többi intézmény, ám ezek csúcskórházak, vagyis a hozzájuk kerülő betegeket már nem küldhetik tovább, így óhatatlan, hogy a hiányos finanszírozási rendszer náluk érezteti leginkább a hatását.
Az alapítványi működés elvben lehetőséget adna arra, hogy ezen a helyzeten javítsanak, de felelős gazdaként nyilvánvalóan nem várható el tőlük, hogy az állam helyett a saját vagyonukból finanszírozzák a gyógyítás közfeladatának működését, véli Rásky. Az eszközbeszállítók ráadásul semmit se tudnak arról a havi 12,5 milliárd forintos juttatásról, amit még az augusztus 22-i kormányinfón ígért meg az egészségügy számára Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.