Két és fél kilós ékszerteknőst fogtak a Tiszában, pedig semmi keresnivalója nem volt ott

„A Tisza szajoli szakaszán az egyik élvefogó csapdánkkal megfogtuk az első idegenhonos, invazív EU tiltólistás teknőst” – írta tegnap Facebook-oldalán a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület.

Az idegenhonosnak és invazívnak számító vörösfülű ékszerteknősből egy nőstény egyedet fogtak meg a szakemberek, páncélja 27 centi hosszú volt, kerülete 48 centi, az állat súlya pedig 2 és fél kiló. 

„Az állami megbízás (védekezés) alapján átszállítottuk a Jászberényi állatkertbe, ahol a szívélyes adminisztráció után két hetes karantén vár a tekire, majd mehet a kifutóba társai mellé!! Ezúton is ezer köszönet az állatkert együttműködéséért, karantén után megkapja egyedi chipjét és nyilvántartott állat lesz belőle, a továbbiakban nem zavarja őshonos állományunk szaporodását” – közölték az egyesület munkatársai.

A vörösfülű ékszerteknős a legelterjedtebb fogságban tartott teknősfaj Magyarországon, szabadon engedett példányaiból életképes, az őshonos mocsári teknőst apránként kiszorító populáció alakult ki. Azokon a területeken, ahol a vörösfülű ékszerteknős betelepült, a mocsári teknősök testtömege kisebb.