Lázár János bejelentette, emeletes KISS motorvonattá válik minden második szegedi IC a nyáron

Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint Hegyi Zsolt MÁV-vezér tartott kedden Közlekedésinfót, melyen elhangzott, hogy a nyári hónapokra való tekintettel teljes klímaauditot tartottak a MÁV-csoportnál. Ennek több hozománya lett, Szegedet érintően is, ami a június 21-i nyári menetrenddel lesz bevezetve.

A miniszter arról beszélt, hogy minden nap legalább egyszer biztosítanak klimatizált eljutást minden magyarországi településre a nyáron. Ennek érdekében – és a várható utasforgalomra is tekintettel – 50 további InterCity-kocsi áll forgalomba idén, miután száz kocsit újított fel a Magyar Vagon. Kétszáznyolcvan új InterCityre felvett hitelért is lobbizik Lázár a gazdasági miniszternél, szerinte még elválik, mi lesz belőle. A klímagarancia érdekében FLIRT motorovonatok is indulnak Budapest és Békéscsaba között,

a Budapest–Kecskemét–Szeged vonalon pedig minden második járat KISS szerelvénnyel indul el.

Még márciusban írtunk arról, hogy a klímagarancia biztosítása miatt a jelenlegi szegedi hibrid-IC járatok számát megfelezik és minden második vonat a jövőben expresszvonatként – Alföld Expressz – közlekedik majd, ezeket a járatokat pedig emeletes Stadler KISS motorvonatokkal adnák ki, mely egyszer teljesen véletlenül már járt InterCityként a városban. Nem tudni, hogy teljes egészében ez a rendszer valósul-e meg, vagy csupán a szerelvényeket cserélik le modern motorvonatra, ami – vélhetően csak a nyári hónapokban – IC-ként jár majd – elővárosi felszereltséggel.

A Közlekedésinfón elhangzott még, hogy folyamatos klímakarbantartás is lesz a nyáron, ami Hegyi Zsolt szerint azt jelenti, a pályaudvarokat éjjel-nappal klimatizálni fogják. A vezérigazgató azt is bejelentette továbbá, hogy együttműködnek majd a Mol Fresh Cornerrel, amelyek így a pályaudvarokon is megtalálhatók lesznek, elsőként a Déli pályaudvaron. Szintén ennek részeként kekszet és frissítőt is kínálnak majd az InterCity-kocsin az utasoknak.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Emellett megtudtuk, hogy 2026 tavaszáig 70 mozdonyt bérel a MÁV, amiből minden hónapban 3–4 áll szolgálatba. Ezt követően 2026-ban további 30 mozdonyt bérelnek majd. Lázár János ígérete szerint a Balatonra csak ilyen újszerű, bérelt mozdony fog járni, ahogy Szeged, Debrecen, Sopron, Szombathely esetében is.

A klímakarbantartás mellett a pályakarbantartás is hangsúlyos lesz a nyáron a MÁV vezetője szerint. Négy nagyvolumenű karbantartás várható, amihez előre is köszöni mindenki türelmét Hegyi: Rákosrendező, a Budapest–Pécs és

a Békéscsaba–Szeged vonal,

valamint a Keleti pályaudvar.

Lázár János szerint Debrecen, Győr, Szeged, Miskolc és Budapest körüli agglomerációban látszik, hogy most már „a tarifa- és bérletreform hatására” leteszik az emberek az autót, és tömegközlekedésre váltanak. „Haváriatervvel” készülnek nyárra a MÁV-csoport számára, aminek oka Lázár szerint, hogy „egy ellenzéki párt” bojkottálja a hozzájuk jutó pénzt. „Nem járunk a pénznek bőségében.”