Szeptemberben jelentették be, hogy 25 százalékkal csökkenteni kell az állami intézmények gázfogyasztását, ráadásul októberben az intézményi távhő ára egyik pillanatról a másikra tíz-húszszorosára nőtt, ami miatt az önkormányzatok intézményeket kénytelenek bezárni, hogy spóroljanak. Csakhogy Szegeden a geotermia miatt is kisebb lett a fogyasztás, azonban a szerződést nem tudják módosítani, így kötbért kell fizetniük pluszban az alulfogyasztás miatt – írja az Átlátszó.
Az Átlátszó cikke szerint az enyhe októbernek sokan örültek, hiszen kevesebbet vagy egyáltalán nem kellett fűteniük, ami előny ebben az energiaválságos időszakban. Azonban a kormány előírta a spórolást: szeptember 8-án jelentették be, hogy „az elszabaduló energiaárak miatt 25 százalékkal kell csökkenteni a gázfogyasztást az államigazgatásban és az állami vállalatoknál”, majd az intézkedést októberre az önkormányzatokra is kiterjesztették.
A települések így takarékoskodni kezdtek, leginkább intézménybezárásokkal. Szeptember 30-án jelent meg a távhő árát szabályozó rendelet is, amivel az intézmények távhődíjai 10–20-szorosára nőttek. Miközben a távfűtési szezon egyébként hagyományosan október 15-én indul, Szegeden október 19-én kapcsolták be. A hónap hátralévő része egyébként enyhe maradt, de akkor volt egy kis éjszakai fagy is, így nem vártak tovább.
Mint arról a Telex cikke alapján mi is beszámoltunk, Kóbor Balázs, a Szetáv ügyvezetője szerint a városi távfűtő cég gázszámlája miatt a 2019-es egymilliárdos helyett a mostani szezonban már 30 milliárd forint állami támogatásra lesz szükségük. Az Átlátszó több forrásból is úgy értesült, hogy emiatt spórolni fognak az energiával, ez viszont újabb problémát okoz.
A cégek ugyanis a gázszerződéseket nyáron kötötték, akkor még nem volt szó spórolásról. Azonban kikötik, hogy a távhőcég csak a meghatározott szinten belül térhet el a megrendelt gázmennyiségtől. 2021-ben még úgy szólt a szerződés, hogy az eltérést az egész évre nézik, de 2022-re a szolgáltató már havi eltérést vizsgál az energiaválság bizonytalanságai miatt.
A spórolás miatt viszont kötbért kell fizetniük, ha nem tartják magukat a szerződéses limithez.
Kóbor Balázs, a Szegedi Távhőszolgáltató Kft. ügyvezetője nilatkozott erről az Átlátszónak: „Októberi tényadat, hogy a havi, szerződésben engedélyezett +/- 25% alul-felülvételezési sávtól a meleg október miatt muszáj volt eltérnünk. Nehezíti a helyzetet, hogy a közületi fogyasztók is spórolnak, intézményeket vonnak össze, de ez eltörpül a meleg időjárás hatása mellett.”
Hozzátette: „63 százalék volt az alulvételezésünk, így tehát októberben 37 százalékkal kevesebb gázt fogyasztottunk, mint az előző 3 éves átlag alapján kalkulált mennyiség, és 8 százalékkal kevesebbet, mint a megengedett alulvételezési határ. Emiatt, hogy ilyen kevés gázt égettünk el, csak
októberben nettó 78 millió forint alulvételezési kötbért fizetünk az állami MVM-nek”
– mondta az ügyvezető. Azt is elárulta, hogy „a kötbért semmilyen módon nem pótolja a távhőtámogatási rendszer, ezt a negatívumot kigazdálkodni nem tudjuk ez időszakban, az MVM nem tekint el a kötbértől, a MEKH nem válaszolt”. Szegeden geotermiát is használnak, de a mostani helyzet a megújulókat háttérbe szorítja: „A kötbért úgy tudtuk minimalizálni, hogy csökkentettük valamelyest az átvett geotermikus hő mennyiségét, hogy minél több gázt égethessünk el” – magyarázta Kóbor az Átlátszónak.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) úgy fogalmazott a problémával kapcsolatban, hogy „a távhőtermelők és -szolgáltatók földgáz ellátási szerződései piaci alapon kerültek megkötésre, így az abban szereplő feltételek szabályozási eszközökkel nem módosíthatók. A piaci árak és a volatilitás rendkívüli szintjei miatt a kereskedelmi szerződések feltételrendszere is megváltozott, így a kereskedők már nem kínálnak éves eltérést, hanem rövidebb, havi szintű eltérést tudnak kezelni”.
A lap megjegyzi, hogy a gázt jelenleg az állami tulajdonú MVM szolgáltatja, és a jelek szerint a szintén állami hatóságnak erre nincs ráhatása. A MEKH azt is közölte, hogy a januári távhőárakat az október 26-tól számított 20 napos gázárral számolják.
A geotermikus projekt kapcsán rendre előkerült, és erről Kovács Tamás gazdasági alpolgármester is számtalanszor szót ejtett, hogy az őszi díjakat a rekordmagas augusztusi áron rögzítették, amikor 300 euró volt a földgáz, miközben a város már előbb akart szerződni (de ezt nem tehette), még kedvezőbb árnál. Október 26-án ugyanis 135 euróra, november 8-án pedig 112 euróra csökkent a földgáz piaci ára, miközben még mindig a rekordmagas árat kell fizetniük.
Fotó: Mondolo Egyesület