340 milliárd forintra pályázhatnak a hazai egyetemek tudományos és innovációs parkok kialakításához

340 milliárd forintnyi pályázat indul csütörtökön az egyetemek számára tudományos és innovációs parkok létrehozására. Ezt a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára jelentette be csütörtökön.

Hankó Balázs az MTI beszámolója szerint arról beszélt, hogy a Neumann János Program három fő területre fókuszál: az egészséges életre, a digitalizációra és a zöld átállásra. A pályázat elindult, minden egyetemet arra ösztönöznek, hogy pályázzanak. Az államtitkár ezután ismertette, a felsőoktatási intézményeknek kell benyújtani a pályázatot május 24-ig az iparból érkező partnerek együttműködési szándéknyilatkozataival megerősítve.

Mint fogalmazott, nem más a cél, minthogy a városokban összekapcsolják az erős az ipart, a növekvő gazdaságot, a bővülő tudáskincset és a kiváló szakképzési lehetőségeket. Hankó Balázs szerint a tudományos és innovációs parkoknak nincs más feladata, mint a szintet lépett, megújult magyar felsőoktatást és innovációt összeadva Magyarországot Európa innovációs és egyetemi rangsorainak élére vigyék. Ez a folyamat megindult, véli az államtitkár.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere arról beszélt, hogy ezek a parkok a tudomány és az ipar összekapcsolásával segítik az oktatást és fejlesztik a gazdasági környezetet az adott térségekben. Ez a háttér azért is fontos szerinte, mert az újonnan érkező vállalatok egyik első kérdése a szakképzett munkaerővel és a felsőoktatás helyzetével kapcsolatos és a jó választ erre a közeljövőben a tudományos és innovációs parkok világa adja meg.

A Szegedi Tudományegyetemen már a lézerközpont kapcsán 2010 előtt is felmerült egy ilyen tudományos park létrehozása. Science Park Szeged fejlesztés első lépése végül csak 2016-ban kezdődött meg, a 85 hektáros terület rendezésével, a régi laktanya épületek bontásával, a bozótos, cserjés részek kiirtásával és a teljes terület lőszermentesítésével.

Azóta kialakítottak itt egy inkubátorházat a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központtal, továbbá folyik a teljes terület közmű- és úthálózatának kialakítása, és az első cég, a német Rheinmetall is nemrégiben jelentette be hivatalosan is, hogy betelepül a parkba. Ezen kívül számos épületet terveztek még ide, például járműipari, vagy védelmi innovációs és látogatóközpontot is, ám ezek eddig nem valósultak meg, valószínűleg pénzhiány okán is.

Fotó: Mihálffy Béla / Facebook