100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.

Már 3.99 olvasónk csatlakozott Cél: 100 támogató

Válassz támogatási összeget:

Folytatás…

Ez itt a Szegeder péntekenként érkező heti hírlevelének legutóbbi, május 1-jén megjelent száma. Ha szeretnéd mindig az elsők között, péntekenként kapni a hírlevelet, ide kattintva tudsz feliratkozni, és elküldjük emailben!

Kedves Olvasók!

héten szinte semmi nem maradt érintetlenül. Foglalkoztunk a BYD-gyár és a lakóövezetek közelségével, valamint azzal, hogyan lehet eltávolítani a gyűlöletkeltő plakátokat. Emellett írtunk a szolidaritási adó körüli fejleményekről és arról, hogy nem nyert egy állami pályázaton a Szegedi Szabadtéri Játékok fesztivál. Mutatjuk a hét legfontosabb történéseit:

Fotó: Bálint András / Szegeder

1. Plakátrendelet Szegeden?

Bár még a KDNP alelnöke, Ruzsa Roland is támogatta volna, végül leszavazták azt a szegedi plakátrendeletet, amely korlátozta volna a gyűlöletkeltő és jogellenes plakátokat a városban. A javaslat szerint tilos lett volna minden olyan politikai hirdetés kihelyezése, amely gyűlöletre vagy erőszakra uszít, illetve valótlan állításokkal zavarja meg a köznyugalmat.

Mihálik Edvin szerint ez nem egyedi kezdeményezés, a főjegyző törvényességi észrevétele ugyanakkor az, hogy a javaslat több ponton is problémás, például nem határozza meg pontosan, mit jelent a „gyűlöletkeltő” vagy a „valótlan” tartalom.

A közgyűlés most Vitézy Dávid javaslatára vár, a leendő közlekedési és beruházási miniszter ugyanis fellépne a városképet romboló plakáterdők ellen, és visszaadná az önkormányzatok jogkörét saját településeik védelmére.

→ Elolvasom a teljes cikket

Fotó: Bálint András / Szegeder

2. Áram alá került a röszkei vasút

Sok éves késés után megérkezett az első, villanymozdonnyal közlekedő tehervonat Szegedre, a szerelvény április 29-én kora délután lépte át a határt Szabadka felől. Bár a pálya már január óta áram alatt volt, a felsővezeték közforgalmú használatát csak április közepén engedélyezték.

Információink szerint a magyar oldalon április 22-re már megvoltak a szükséges engedélyek, a teljes, határon átnyúló villamos közlekedéshez azonban a szerb fél jóváhagyása is kellett – ez tolta ki a tényleges indulást.

→ Elolvasom a teljes cikket

Fotó: Szegedi Szabadtéri

3. Kihátrál az állam a Szabadtéri mögül

„0 forint. Ennyit ér az ország legrégebbi és legnagyobb szabadtéri színházi fesztiválja a Kulturális és Innovációs Minisztérium legutóbbi döntése alapján” – így reagált Barnák László arra, hogy az állam nem támogatja tovább a Szegedi Szabadtéri Játékokat.

A szervezők pályázatot adtak be a 95. jubileumi évad lebonyolítására, ezt azonban a Kulturális és Innovációs Minisztérium elutasította, indoklásuk szerint ugyanis a pályázat szakmailag nem kellően megalapozott.

Barnák nemcsak a támogatás hiányát, hanem a módszert is felháborítónak tartja, míg Botka László méltánytalannak és elfogadhatatlannak nevezte a döntést. Stumpf Péter megválasztott tiszás képviselő ezzel egyetértésben jelezte, egyeztetést kezdeményez a leendő kulturális miniszterrel a támogatások visszaszerzése érdekében.

→ Elolvasom a teljes cikket

Fotó: Bálint András / Szegeder

4. Botka kilométerekről beszélt a BYD kapcsán, a valóságban ez néhány száz méter

Szegeden a gyártósorok több kilométerre lesznek a lakóépületektől” – így nyilatkozott Botka László arra utalva, hogy senkit nem fog majd zavarni a BYD-gyár jelenléte. A Google Mapsen ugyanakkor az látszik, hogy a legszélső gyártósorok körülbelül 500 méterre lesznek a Liliomkert lakóövezet házaitól, de még a nagy összeszerelő csarnok sarka is egy kilométeren belül található légvonalban.

Nagy Sándor szerkesztőségünknek küldött válaszában úgy oldotta fel az ellentmondást, hogy „a szegedi lakóterületek túlnyomó többségétől vitathatatlanul több kilométerre lesz bármilyen BYD-s épület”. Egyes környéken élők már a gyár bejelentése után is nagyobb zajra panaszkodtak, volt, aki már az elköltözést fontolgatta.

→ Elolvasom a teljes cikket

Forrás: Kormányportál

5. Tovább gyűrűzik a szolidaritási adó ügye

Megszólalt az Államkincstár a szolidaritási üggyel kapcsolatban. A Szegedernek azt írták, mivel egyes érintett önkormányzatok nem nyújtottak be halasztási kérelmet, a jogszabályoknak megfelelően vonták le az esedékes összeget a számláikról – köztük Hódmezővásárhelyéről is.

Közben az Alkotmánybíróság több ponton is Alaptörvény-ellenesnek nevezte a szolidaritási adó szabályozását. A kifogásolt részek azokat a folyamatban lévő önkormányzati pereket is érintették volna, amelyek a hozzájárulás jogszerűségéről szólnak.

→ Elolvasom a teljes cikket

A hét képe

A hét képének választott fotón egyszerre látszik a nyugodt családi környezet és a néhány száz méterre zajló ipari óriásberuházás valósága. Mindez pontosan bemutatja azt az ellentétet, amelyről Koller Hanna kollégám is írt, miszerint bár a városvezetés kilométeres távolságokról beszélt, a gyár valójában szemmel látható közelségben került a lakóövezethez.

A lakóházak és a gyár közé nemrég egy kisebb védőerdőt telepítettek, amely a tervek szerint mérsékelheti majd a zaj- és porterhelést. A nagy kérdés már csak az, hogy a fák vajon megnőnek-e addigra, mire elindul a gyártás.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Ezek történtek még

  1. Elfogadták a vitatott rakpartfelújítás terveit, faragni kell majd a Belvárosi híd szegedi hídfőjének alagútját is
  2. Saját szövetségese buktatta meg a román kormányt, most meg egymásra mutogatnak, de muszáj lesz megegyezniük, ha nem akarnak a szélsőjobbal összefogni
  3. Emlékművet állítanak az újvidéki tragédia áldozatainak, a 16 elhunytra egy kőtábla emlékeztet majd, ami a tiltakozók szerint ez úgy néz ki, mint a halálukat okozó lezuhant betontömb, de nem ez az egyetlen bajuk
  4. Hat év után távozik az Index főszerkesztője, a Tények pedig 30 év után szűnik meg
  5. Újabb súlyos baleset történt a BYD építkezésén, egy férfi lába feltehetőleg eltört, amikor rátolatott egy teherautó
  6. Üzbég színekben áll szegedi rajthoz Milana, a háromszoros olimpiai bajnok Dusev-Janics Natasa lánya
  7. Megnyílt Szabó Luca Grimasz című kiállítása, a 23 nagy, rendhagyó színészportrét május végéig lehet megtekinteni

100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.

Már 3.99 olvasónk csatlakozott Cél: 100 támogató

Válassz támogatási összeget:

Folytatás…