Takács Péter egészségügyi államtitkár korábbi kijelentése szerint a műtők 96 százaléka klimatizált, de az ezt bizonyító dokumentumot a Lakmusz adatigénylésére nem adta ki se a Belügyminisztérium, se a felmérést elvileg elvégző Országos Kórházi Főigazgatóság.
„Kormányzásunk kezdetén a műtők, intenzív osztályok és kiemelt kezelő helyiségek 56 százaléka volt klimatizált, most 96 százalék” – mondta Takács Péter az ATV Egyenes Beszéd című műsorában, amikor Kulja András orvossal vitázott az egészségügyi helyzetről június 23-án.
A 96 százalékos adat forrását közérdekű adatigénylésben kérte ki a Lakmusz, először a Belügyminisztériumtól. A tárca válaszában közölte: az adat az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) felmérésén alapul, amely „a műtők, intenzív osztályok és kiemelt kezelő helyiségek klimatizálásával kapcsolatban” készült. Ezután az OKFŐ-nek is benyújtották az adatigénylést, amelyben a konkrét dokumentumot kérték.
Július 14-én válaszolt az OKFŐ, amely azt közölte: „az Országos Kórházi Főigazgatóságnál az adatigénylésében megjelölt formában nem áll rendelkezésre adat.” Hozzátették azt is, hogy nem kötelesek eleget tenni az adatigénylésnek, ha az adat nem a tényleges kezelésükben van, vagy annak beszerzése külön utánajárást igényelne. Ezzel tehát azt állították, hogy nem rendelkeznek azzal a felméréssel, amelyre Takács Péter hivatkozott.
Miután az OKFŐ-nél nem járt sikerrel, a portál ismét a Belügyminisztériumhoz fordult, ezúttal július 15-én. Ebben újra azt a kutatást kérték, amelyről az államtitkár beszélt, és jelezték, hogy az OKFŐ azt állította: nem áll rendelkezésükre ilyen adat. Augusztus 1-jén a Belügyminisztérium válasza nem tartalmazta a kért dokumentumot, helyette azt írták: „2017 óta a kormány több mint 18 milliárd forintot költött a kórházi klímák fejlesztésére és korszerűsítésére”, illetve hogy „minden beteg megkapja a megfelelő ellátást.”
A minisztérium egyértelműen kijelentette: „a Belügyminisztérium az adatigényben feltett kérdések tekintetében nem készített felmérést.” Bár a lap nem is állította, hogy a felmérés a minisztérium sajátja, a válasz alapján úgy tűnik, a minisztérium sem rendelkezik a dokumentummal, amelyre Takács Péter hivatkozott az ATV-ben.
A helyzet összefoglalva tehát az, hogy Takács Péter egy nyilvános vitában konkrét adatot közölt a műtők klimatizáltságáról, amelyről szerinte felmérés is készült. A Belügyminisztérium az OKFŐ-t jelölte meg forrásként, az OKFŐ viszont azt közölte, hogy náluk nem található meg ilyen dokumentum. A Belügyminisztérium sem adta ki a felmérést, és nem jelezte, hogy rendelkezne vele.
A műtők, intenzív osztályok és kezelőhelyiségek klimatizáltságáról szóló nyilvános, hosszú idősoros adatok eddig sem álltak rendelkezésre. A témáról a Lakmusz korábban, 2023 augusztusában is írt. Akkor a Magyar Kórházszövetség 2019-es felmérésére hivatkoztak, amely alapján a 108 megkérdezett kórházból 46 válaszolt. Az összesítés szerint a kórházak 67 százalékának klímás a központi műtője, 59 százaléknak az intenzív osztálya, míg a betegszobák mindössze 2, az ambuláns rendelők pedig 9 százalékban klimatizáltak.
A 2019-es felmérés azt is megállapította, hogy nemcsak a klímaberendezések hiánya jelent gondot, hanem az is, hogy a meglévő eszközök kétharmada elavult. A felmérés önbevalláson alapult, és csak az intézmények kevesebb mint felétől származik. Azóta nem tudni arról, hogy a Magyar Kórházszövetség végzett-e újabb kutatást.
Takács Péter május végén a Facebookon még arról beszélt, hogy idén „sem” kerül veszélybe a betegellátás a meleg miatt, és hogy tavaly összesen 4 milliárdot fordítottak hűtéskorszerűsítésre néhány vidéki és fővárosi intézményben. A szentesi kórház, amely idén is sokat szerepelt a hírekben a klímahelyzet miatt, nem volt köztük.

Mi is sokat írtunk az SZTE fenntartásában lévő intézményről, íme az ezzel kapcsolatos hírek időrendben:
- Júniusban arra panaszkodott egy belgyógyászaton fekvő beteg hozzátartozója, hogy nincs klíma az osztályon, a magatehetetlen betegek nem tudnak szólni, hogy töröljék le róluk a verejtéket. A térség DK-s országgyűlési képviselője, Varga Ferenc ígérte, ha lehetséges, gyűjtést indít, de a legjobb az lenne, ha a belügy vagy a fenntartó gondoskodna erről.
- Megkerestük az érintetteket, de a belügy a kulturális és innovációs minisztériumhoz irányított, az SZTE pedig beszámolt a fejlesztésekről, de nem árulta el, mikorra lesz klíma.
- Varga Ferenc amúgy szívesen megmutatta volna Magyar Péternek a kórházat, de belátta, hogy ő valószínűleg óellenzékinek számít a szemében.
- Magyar Péter nem vele, hanem Kulja Andrással ment el Szentesre, hogy beszámoljanak az állapotokról.
- Az SZTE közleményben írt arról, hogy utcai ruhában, forgatási engedély nélkül, és szerintük a betegeket veszélyeztetve jelentek meg a Tisza politikusai.
- A Tisza megkeresésünkre tisztázta, azért nem jelentették be előre a látogatást, hogy nehogy megakadályozzák a valóság bemutatását.
- Takács Péter elmondta, hogy a legkorszerűbb légtechnikai berendezést építik majd be a szentesi kórházba.
- Június végére lefolyt a szentesi kórház ügyében indult vizsgálat, találtak egy légkondis műtőt Takács Péter szerint.
- Július elején kétszázan demonstráltak Szentesen a kórház állapota miatt.
- Az SZTE ismét beszámolt a szentesi intézményt érintő fejlesztésekről.
- A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hazugságnak nevezte Magyar Péter állítását, miszerint visszavonták a szentesi kórház műtőinek engedélyét.
- Július 10-én nyilvános lett a jelentés a szentesi kórház problémás műtőivel kapcsolatban, augusztus elsejére pedig már átadták – a traumatológiai után – a sürgősségi műtőt is.













