Fakó rétihéják vonultak Szentes felett

Fakó rétihéjákat figyeltek meg Szentes határában, Cserebökény területén – írja oldalán a Körös-Maros Nemzeti Park. A vonulás során a szakemberek két különböző hím példányt azonosítottak. 

Szeptember 8-án egy kétéves hím fakó rétihéját figyeltek meg vadászat közben, míg a szeptember 18-án egy öreg hímet vettek észre, ahogy épp a zsákmányára csap le. Valószínű, hogy ugyanezt a példányt látták másnap Fábiánsebestyén–Rekettyésen is.

A magyarországi rétihéjafajok közül négy ismert: a gyakori barna rétihéja, a ritkábban előforduló hamvas rétihéja, a nagyobb számban telelő kékes rétihéja, valamint az Alföld keleti részén vonuló fakó rétihéja. A fakó rétihéják őszi vonulása jellemzően augusztus és október között zajlik, amikor a költőterületről, az eurázsiai pusztákról az afrikai trópusi telelőterületek felé tartanak.

Két éves hím fakó rétihéja

Fotó: Őze Péter

A rétihéják azonosítása nem mindig egyszerű, mivel vadászat közben közvetlenül a föld felett siklanak, vagy imbolyogva repülve keresgélnek. A hím fakó rétihéjának szárnycsapásai gyorsak, és hasonlítanak a vörös vércsékére. Az öreg hím színe felül gyöngyházszürke, alul pedig világos fehér, szárnycsúcsán ék alakú fekete folt található.

A fakó rétihéja főként rágcsálókat, madárfiókákat, hüllőket és sáskákat ejt el. Valószínűleg több fakó rétihéja vonul át a területen, mivel nem minden példányt sikerül észlelni.