„Elfogadhatatlanok a kötelező európai sorkatonaság bevezetéséről szóló őrült ötletek” – fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az európai uniós külügyi tanács ülése után az MTI szerint.
„Volt kis balhé, haddelhadd” – árulta el az EU-s külügyminiszterek reakcióiról még a tájékoztató kezdete előtt. A tárcavezető megjegyezte, a résztvevők döntő többsége több pénzt, több fegyvert akar küldeni Ukrajnának, ami „csak további pusztítást, még több áldozatot eredményezne” szerinte. „Egyre őrültebb ötletek jönnek elő, és jól láthatóan ezek mellől nem lehet eltántorítani az európai uniós tagországok döntő többségét.”
A Telex cikke megjegyzi, a mostani ülés háttere, hogy az uniós tagállamok múlt hét kedden döntöttek a befagyasztott orosz jegybanki vagyon szétosztásáról, a profitból segítenék meg Ukrajnát – főleg katonailag. Az EU tagállami miniszterekből álló Tanácsának közleménye úgy fogalmaz, a pénzt Ukrajna katonai támogatására, az ukrán védelmi ipar megerősítésére és az ország újjáépítésére használják.
Szijjártó azt is felhánytorgatta, hogy olyan kezdeményezésről is szó volt az ülésen, amely arról szól, hogy NATO-tagországok lőjék le Ukrajna területe fölött az orosz rakétákat, s „itt sajnos az atomháborúval való fenyegetőzéstől sem határolódtak el a külügyminiszter kollégák”, tette hozzá Szijjártó. „Hatalmas nyomás” volt rajta a kollégák részéről, azonban „sziklaszilárdan tartotta a kormány álláspontját” az ukrajnai fegyverszállításra az Európai Békekeretből felszabadítandó újabb 6,5 milliárd euró ügyében is.
„És itt hatalmas balhé kerekedett, a német, a litván, az ír, a lengyel és más kollégák estek nekem ebben az ügyben,
de a pozíciónkat ez nem tudta megingatni. Hiába kiabálnak Európa háborúpárti politikusai, hiába adják ki azonnal a nemzetközi sajtónak a megrendelést, hogy mit is kell megírni egy tanácsülésről még azalatt, hogy a napirendi pontot vitatjuk, mi nem engedünk a háborúpárti nyomásnak.”
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter a találkozó előtt arról beszélt, Magyarország túl messzire ment a vétókkal, amikkel az EU külügyi szerepét gyengíti. „Utánanéztünk ennek, és úgy tűnik, hogy az Ukrajnáról szóló uniós határozatok mintegy 41 százalékát Magyarország blokkolta. Ezzel már nagyon-nagyon messzire ment. Közösségként meg kell találnunk a módját, hogy ezt megkerüljük.”