444: Saját munkatársai voltak a bizottságban a szegedi fideszes exképviselő lányának doktori védésénél

Halkó Petra, Halkó Pál szegedi fideszes ex-önkorményzati képviselő lánya és a XXI. Század Intézet vezető elemzője 2024 szeptemberében summa cum laude minősítéssel védte meg doktori disszertációját a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájában. Ám nemcsak a főnöke, Schmidt Mária volt a témavezetője, de a nyilvános védésének bizottságában is a XXI. Század Intézet két munkatársa is helyet kapott, erre a 444.hu egyik olasója hívta fel a figyelmet.

Halkó disszertációja „Nemzetközi ideológiák, nemzeti szabadság: Magyarország a társadalomalakító kísérletek szorításában” címmel készült, témavezetője Schmidt Mária volt, akinek Halkó több éve közvetlen munkatársa. A disszertáció maximális, 30 pontos értékelést kapott, amely a legmagasabb elismerésnek számít.

A nyilvános védés bizottságában

  • Ötvös István, a Pázmány Jelenkortörténeti Tanszékének vezetője;
  • Bank Barbara, a Pázmány adjunktusa;
  • Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója és a XXI. Század Intézet igazgatója;
  • és G. Fodor Gábor, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója volt jelen.

Békés Márton és G. Fodor Gábor közvetlenül Halkó főnökei, valamint Schmidt Mária közvetlen munkatársai, ami felveti az összeférhetetlenség gyanúját, írja a lap. A doktori eljárásokra vonatkozó kormányrendelet és a Pázmány doktori iskolájának szabályzata egyaránt rögzíti, hogy a védés bizottságában nem vehet részt az,

  • aki közvetlen munkahelyi vezetője vagy beosztottja a doktorandusznak;
  • akitől az ügy tárgyilagos elbírálása nem várható el.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem közlése szerint vizsgálták az összeférhetetlenséget, de úgy ítélték meg, hogy a munkaviszony nem alapozta meg ezt. Ugyanakkor elismerték, Halkó Petra és G. Fodor Gábor, illetve Békés Márton ugyanazon intézménynél dolgoznak, de közöttük közvetlen vezető-beosztotti viszony nem áll fenn. Ám a 444.hu szerint Schmidt Mária és a bizottság tagjai között nagyon is közvetlen munkakapcsolat áll fenn, ami összeférhetetlenségnek számít.

További érdekesség, hogy Halkó Petra doktori képzése az előírt nyolc félév helyett lényegesen rövidebb idő alatt fejeződött be. 2021-ben kezdte tanulmányait a Corvinus Egyetemen, majd 2022-ben átjelentkezett a Pázmányra. Bár eredetileg 2026-ban kellett volna abszolválnia, már 2024 tavaszára teljesítette a szükséges követelményeket, és szeptemberben megvédte dolgozatát. Az egyetem szerint a rugalmas kreditrendszer tette lehetővé a gyors előrehaladást.

Fotó: Halkó Petra / Facebook

A cikk megjelenése után nem sokkal Deák Dániel megafonos influenszer egy közös képet posztolt Halkó Petrával. Csak nevetni tudunk rajtuk: a 444 ma Halkó Petra kollegámat megpróbálta betámadni egy tárgyi tévedésektől hemzsegő cikkel. Úgy, hogy előtte meg sem kérdezték őt. Gyenge próbálkozás volt srácok, majd lehet helyreigazítani!” – fogalmazott bejegyzésében.

Halkó Petrával egy hosszabb interjú is készült a kormányközeli Szegedmán. Ebben többek között úgy írnak róla, mint aki szakmájának az egyik legfoglalkoztatottabb szereplője, felkészült, alapos és hiteles. Halkó apukájára vonatkozó kérdésre azt felelte, szülei saját önerejükből teremtettek meg minden körülményt ahhoz, hogy „hiánytalan gyermekkorunk lehessen, amelyben tanulhatunk, kíváncsiak lehetünk és kritikusan gondolkodhatunk”.

Kilenc évesen kezdett franciát tanulni, Strasbourgban is járt ezáltal. Szereti a nyelveket, főleg a franciát, ösztöndíjak révén négy év alatt négy országban tanult politika, gazdaság és stratégiai döntéshozatal területen. Mint mondta, tanulni és tapasztalni mindig is, tartósan élni és letelepedni sohasem volt célja külföldön, úgy érezte, itthon van dolga.