Őszre fejeződik be Magyarország egyik legnagyobb holtága, a gyálai Holt-Tisza rehabilitációja

Őszre fejeződik be a Szeged határában húzódó gyálai Holt-Tisza rehabilitációja, az uniós támogatással megvalósuló, több mint 2,5 milliárd forint költségvetésű beruházás célja az élővíz jó ökológiai állapotának elérése, erről tájékoztatta az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kedden lapunkat.

A Gyálai Holt-Tisza Magyarország egyik legnagyobb – 18,66 kilométeres – holtága, a 19. század második felében a folyó kanyarulatainak átvágásával alakították ki. A holtág Feketevíz elnevezésű, csaknem 3 kilométeres szakaszának állapota az elmúlt évtizedekben az ipari, illetve kommunális szennyvíz bevezetése miatt rendkívül leromlott. E terület kármentesítése egy másik, 4,5 milliárd forintos költségvetésű projekt keretében valósul meg.

A teljes élővíz jó ökológiai állapotának elérése, a biodiverzitás növelése, a megfelelő vízpótlás biztosítása, a belvízvédelmi biztonság növelése, a víztározás és az érintett lakosság egészséges életfeltételeinek javítása érdekében azonban a teljes holtág rehabilitációjára szükség van. Az őszig tartó munkálatok során a holtág csaknem 3 kilométeres szakaszán az áramlási viszonyok javítása érdekében eltávolítják a mederben felhalmozódott iszapot. A parti rézsű mederbecsúszását több mint egy kilométeren cölöpsorral, illetve kőszórással akadályozzák meg.

A hattyasi szivattyútelep átalakításával szükség esetén biztosítják másodpercenként 2 köbméter víz átemelését a Tiszából a holtágba, ami a vízpótlás mellett aszályos időszakokban lehetővé teszi a környező mezőgazdasági területek öntözését. Új vízkormányzó művek építésével és régiek rekonstrukciójával helyreállítják a természetes folyásirányt. A holtág több pontjára pedig vízminőségi monitoring- és vízhozammérő-állomásokat telepítenek.

A 2,528 milliárd forintos költségvetésű beruházás kivitelezője a Békés Drén Kft., mely Mészáros Lőrinchez köthető, pontosabban az ő üzlettárásáéA vállalkozás tavaly június végéig a hattyasi szivattyútelephez ideiglenes mobilszivattyút telepített, csővezetéket épített ki, valamint a meglévő villamoshálózatra is rácsatlakoztak. A szennyvíztelepi átjáró átereszének kiiszapolása is akkor történt, az előkészítő munkákhoz szükséges vízkivétel is lezajlott. Ezután kezdődött el a kármentesítés.

Fotó: Bálint András / Szegeder