Még tavaly áprilisban robbant nagyot, hogy az önkormányzat bezáratna három óvodát, melyről lapunk is értesült. Ám mielőtt válaszoltak volna ezzel kapcsolatos kérdéseinkre az önkormányzat részéről, hirtelen megjelent a Szeged.hu-n egy olyan szerző nélküli cikk, melyben egyszer sem szerepelt például a bezár vagy a megszűnik szó.
Érdekesség, hogy míg tavaly a Szél utcai Napsugár, a Mars téri és a Sás utcai óvodákról volt szó, idén ezek közül már csak kettőt zárnának be a Mars téri kivételével, ezen felül hozzájön még az alsóvárosi Bem Utcai, illetve a tápéi Honfoglalás utcai óvoda, így háromról négyre növekedne a bezárandó intézmények száma.
Akkor nagy port kavart a helyi politikai életben ez a tervezet, melyet a 2022. április 29-i közgyűlésre terveztek benyújtani, végül mindez elmaradt. Akkor az egyik fideszes forrás arról beszélt az Átlátszónak: „Nem lenne meg Botka László többsége a bezáráshoz.” Hozzátette, még a bizottságnál sem járt a dolog. Szerinte a DK és Joób Márton sem szavazott volna a bezárásra. A forrás szerint bár tavaly április elején valóban tájékoztatták az intézményeket a bezárás előkészítéséről, az anyag végül nem került a közgyűlés elé.
Az azóta már Szeged harmadik alpolgármesterévé is előléptetett DK-s Binszki József, a párt szegedi elnöke azt mondta lapunknak annak idején, hogy „nem lesznek óvodabezárások Szegeden, a fenntartó önkormányzat fenntartói jogokat gyakorló közgyűlésében a képviselők többsége nem támogatna egy ilyen gondolatot”, sőt meg sem fordult hasonló a képviselői testület fejében. Akkor arról is kérdeztük Binszkit, hogy miért érkeztek ilyen hírek, amire nem tudott válaszolni. Ugyanakkor azzal nyugtatta a szülőket, hogy nyugodtan írassák be gyerekeiket ezekbe az intézményekbe.
Fotó: Bálint András / Szegeder
A most hétfőn megjelent, szintén egy óvodabezárásokról szóló Szeged.hu-s cikkben – melyben ezúttal már szerepel a bezárás szó és szerzője is van, bár a címben fejlesztésről írnak – épp Binszki Józsefet kérdezik arról egy kicsit alákérdezősen, hogy miért kell a közgyűlés elé kerülő tervek szerint 2023 szeptemberétől a negyvenöt önkormányzati óvodából négyre lakatot tenni. A DK-s politikus azzal érvel, hogy néhány városrészben jelentősen lecsökkent a gyerekek száma, van, ahol már csak fele kihasználtsággal működött az intézmény, ami szerinte nem fenntartható.
Ezután jön az a rész, ahol a magas energiaárakkal példálózva azt mondja a városi portálnak Binszki, hogy a kormány nem segít, miközben idén a távhő tizenegyszeresére drágult, az áram pedig hatszorosára, míg a gáz hétszer többe kerül, mint egy éve. Megemlíti, hogy számos intézményt már felújítottak, illetve jelenleg is folyamatban van, így nem várható további összevonás. A most bezárt óvodai csoportokat pedig nem eresztik szélnek: más intézményben ugyan, de valamennyi óvodai csoport ugyanazzal az óvodapedagógusokkal maradhat együtt, akikkel eddig is voltak.
A szegedi Fidesz egyelőre nem kommentálta mindezt, tavaly viszont Chovanecz Kata fideszes és Haág Zalán KDNP-s politikus sajtótájékoztatót tartottak, ahol arról beszéltek, hogy a bezárások mögött valójában nem a csökkenő létszám, hanem ingatlanspekuláció húzódik, mint okozat, erre több múltbéli példát is felhoztak. A 444.hu is megírta a kaszinónyitásos sztorit, amiért a Transparency International az első díjat ítélte oda, azonban a vádakat Botka László a tavalyi közgyűlésen tagadta.