Szabad szemmel is látható lehet egy üstökös péntektől

A 2024-es év egyik leglátványosabb üstökösét, a Tsuschinshan-ATLAS névre keresztelt égitestet, vagy más néven a C/2023 A3-t október 11-étől már szabad szemmel is megfigyelhetjük a derült estéken – írják a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán. Bár az év során több üstökös is feltűnt, a Tsuschinshan-ATLAS kiemelkedhet közülük, hiszen túlélte a Nap közelében való elhaladást, és így esélyünk nyílik rá, hogy tanúi legyünk ennek a különleges égi jelenségnek.

Az üstökös nevét felfedezői, a kínai Bíborhegyi Obszervatórium csillagászai után kapta, akik tavaly január 9-én észlelték először. Egy hónappal később az ATLAS égboltfelmérő program is megerősítette a felfedezést. Az üstökös fokozatosan közeledett a Naphoz, és idén szeptember 27-én érte el pályájának perihéliumát, vagyis Naphoz legközelebbi pontját. 0,39 csillagászati egységre volt ekkor a csillagtól – jóval közelebb hozzá, mint a Föld.

A Nap közelsége gyakran végzetes az üstökösök számára, hiszen ezek az égitestek leginkább illékony anyagokból, például jeges kőzetekből állnak. A Nap hője hatására ezek az anyagok könnyen elpárolognak, az üstökös magja széteshet, és anyaga végleg eltűnhet a bolygóközi térben. A C/2023 A3 esetében azonban nem történt meg a szétesés, és túlélte a kihívást.

Az üstökös perihéliuma napján már láthatóvá vált a Föld déli féltekéjén. Magyarországon várhatóan október 11-én, péntek este, napnyugta után, 18:40-kor jelenik meg az égen, körülbelül 3 fokkal a horizont felett. Becsült fényessége 2–3 magnitúdó között lesz, amelyhez várhatóan további fényerőt ad hozzá az üstökösből származó poron visszaverődő napfény. Az üstökös megfigyeléséhez valószínűleg nem lesz szükség távcsőre vagy binokulárra, szabad szemmel is látható lehet. A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint érdemes figyelemmel kísérni a jelenséget, hiszen ritka, hogy egy üstökös ilyen jól megfigyelhető legyen.