MOK-elnök: A magyar leleményesség és az „okosban megoldjuk” már nem fog működni az egészségügyben

Súlyosan alulfinanszírozott a magyar egészségügy, és a struktúrában nem jól oszlanak el az orvosok, az alapellátásban vannak a legsúlyosabb gondok, mondta Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a köztestület sajtótájékoztatóján az Economx szerint.

A szegedi orvos hozzátette, „a magyar leleményesség, és az okosban megoldjuk” már nem fog működni az egészségügyben, éppen ezért is fontos, hogy a GDP legalább 7 százalékát az állami egészségügyre költse a kormány, a jelenlegi alig 5 százalék helyett. Megállapodás született abban a kérdésben is – amiről Álmos Péter egy interjújában is beszélt –, hogy az onkológiai betegek ellátása átalakításra szorul, így a jövőben a magánegészségügyben diagnosztizált onkológiai betegek csont nélkül kerülhetnek be az állami ellátásba.

Svéd Tamás, a MOK főtitkára szerint az egészségügy, akárcsak a foci, csapatjáték, és jelenleg a szétesés irányába tartó erők és a rendszert egyben tartó erők között zajlik a meccs.

Az orvosok nem feltétlenül állnak ezen a mérkőzésen nyerésre.

Úgy fogalmazott, pénzre, humánerőforrásra és eszközökre lenne szüksége a rendszernek. A szétcsúszóban levő rendszer felbomlását felgyorsíthatja egy-egy válság. És lényegében ez történt a Covid-19 érkezésekor, ez szétzilálta a rendezőelveket és a betegutakat is Svéd szerint. Úgy véli, az idei év végére a kórházi adósságok összege elérheti a 200–300 milliárdot is.

Csontvázak esnek ki a szekrényből, és erre utal az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ egyre több kijelölő határozata is, itt utalt a szegedi gyermekellátás körüli zavarra is. De példaként említette, hogy egy idős kolléga halálával szakrendelések szűnnek meg. Random módon zárnak be szülészeti osztályok, hosszúak a várólisták, a betegek egyre többször bolyonganak az ellátórendszerben.

Fotó: MOK / Facebook

Álmos Péter ezek után beszélt arról is, hogy az elmúlt egy évben etikailag, szakmailag kétséges gyakorlatok jelentek meg az orvostársadalom egy részében, de a MOK ezeket csírájában próbálta elfojtani. Példaként említette, hogy a fogorvosi gyakorlatban jelentek meg olyan példák, melyek nem követték a szakmai irányelveket, valamint az Orosházi Kórházban kézrátéttel gyógyítottak, amivel szintén nem ért egyet a kamara.

Emellett többen megfenyegették a MOK-ot, miután bejelentették, hogy ellátják azon orvosok képviseletét, akiket oltás- és vírustagadók pereltek be. A kamarának a rendőrséghez kellett fordulnia az ügyben.