Még március 2-án tette közzé a Belügyminisztérium a pedagógusok további béremeléséről és a köznevelést érintő kérdésekről szóló jogszabálytervezetét, melyet mindössze március 10-ig lehetett véleményezni. Többek között a Telex tudósítása alapján a Szegeder is beszámolt egy ilyen konferenciáról, ahol többek között a bevezetni szándékozott teljesítményértékelést vitatták meg.
Egy másik fontos változás, hogy megszűnne a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonya, mely helyére a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony lépne a kormány szerint. Bár ez még tavaly ősszel kiszivárgott, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor még cáfolta azt.
Az Index azt írja, a javaslattal kapcsolatban Ander Balázs, a Jobbik országgyűlési képviselője tett fel kérdést Pintér Sándor belügyminiszternek még március 9-én. „Érdeklődöm, hogy a köznevelési rendszer foglalkoztatottjai mikortól számíthatnak erre a – véleményünk szerint hátrányos – lépésre. Kikérik-e a döntés előtt az érintettek véleményét? Ha igen, akkor az mennyire fogja befolyásolni a döntéshozatalt? Az önök részéről milyen érvekkel tudják alátámasztani a közalkalmazotti jogállás megszüntetését a közoktatásban foglalkoztatott pedagógusok esetében?”
A képviselő kérdéseire végül Pintér megbízásából Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára válaszolt március 27-én. Válaszában azt írta, a törvénytervezet célja, hogy „létrehozza a köznevelés ágazati sajátosságaihoz igazodó új jogviszonytípust, a köznevelési foglakoztatotti jogviszonyt, amely fenntartótól függetlenül minden köznevelési intézményben dolgozó pedagógus számára biztosítja a foglalkoztatás kereteit”.
A tervek szerint a törvény júniustól lépne hatályba.
A tervezet szerint a megszűnéssel az eddig három, a nemzeti köznevelésről szóló, a munka törvénykönyvéről szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény helyébe lépne egy új, melyben egyben szerepel minden, de megszűnne az is, ami „az állami és az önkormányzati, valamint az egyházi és magánfenntartású intézményeknél dolgozó pedagógusok munkajogi jogállását eddig jellemezte”.
Az államtitkár szerint a törvény a kormány azon szándékát tükrözi, „hogy a pedagógusokra önálló, a hivatás presztízsét is tükröző hivatásrendi törvény vonatkozzon, másrészt egyszerűbbé teszi a jogalkalmazást”. Rétvári szerint „annak érdekében, hogy a pedagógusok küszöbön álló, jelentős béremelése érdemben javítsa a köznevelés eredményességét és színvonalát, a kormány fontosnak látja a középpontba helyezni a minőségi teljesítményt”.
Fotó: Bálint András / Szegeder