Lehetséges pert indítani a kirúgott tanárok és a tanárhiány miatt – írja a Szegedernek is megküldött közleményében a Társaság a Szabadságjogokért.
A TASZ közleménye szerint, ha egy iskolában nincs elég vagy megfelelő végzettségű pedagógus, az sérti a tanulók oktatáshoz való jogát, emiatt pedig lehet perelni az államot. Mint írják, arra bátorítanak, hogy keressék őket szülőként is.
Megjegyzik azonban, hogy sok mindenen múlik, érdemes-e megindítani egy ilyen pert, illetve mi a siker esélye, ezért minden tanuló esetét egyedileg kell látniuk. Ezért aztán az a jobb, ha minél több tanuló, akár egy egész osztály perel egyszerre. A TASZ ezért ingyenes jogi segítséget nyújt azoknak a pedagógusoknak, akiket „a hatalom megpróbál elhallgattatni”.
Azt írják, péntekenként 10 és 12 óra között munkajogi kérdésekkel fordulhatnak hozzájuk a tanárok a +36 1 279 22 35-ös számon. Nagyobb tiltakozóakciók esetén bekapcsolják a forródrótukat is a +36 30 722 3356 telefonszámon, a jogsegely@tasz.hu címen pedig folyamatosan várjuk a megkereséseket. Részletes információ a közoktatásban való tiltakozásról a honlapjukon érhető el.
A TASZ ezzel a felhívással arra válaszul lépett, hogy szerdán kiderült, három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusát rúgta ki a fenntartó Belügyminisztérium, amiért korábban részt vettek a polgári engedetlenségben. A kirúgásokra válaszként újabb tiltakozási hullám indult el csütörtökön: közel ötszáz tanár kezdett polgári engedetlenségbe, több iskolában ülősztrájkkal fejezték ki szolidaritásukat a diákok.
Azt is megírtuk a Telex információi alapján, hogy az egyik kirúgásokkal érintett oktatási intézményben, a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumban csütörtökön rendkívüli szünetet rendeltek el, mert a munkabeszüntetést bejelentő, hiányzó és elbocsájtott tanárok miatt a tantestület létszáma nem éri el a jogszabályban előírt minimális szintet.