Milyen lehetőségeket biztosítanak az ország egyes részei az ott élőknek? Erre a kérdésre kereste a választ élhetőségi vizsgálatában a Takarék Index, a Takarék Jelzálogbank elemzése az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a bűnözés, a munkaerőpiac, a vásárlási lehetőségek és a lakóingatlanok megfizethetősége mentén. Szeged nincs egyik lista első tíz helyén sem, de a Mórahalmi járás a migránsválság ellenére bekerült a legbiztonságosabb települések közé, valamint a hatodik legélhetőbb lett.
Az elemzés szerint a járások élhetőségi rangsorának élén álló területek egyes mutatók esetében kiemelkedően magas pontszámot értek el a százas skálán – amelyen az értékeket a legjobb lehetőségeket biztosító helyszínhez képest határozták meg a szakértők –, másokban azonban csak a középmezőnyben vagy akár a lista vége felé helyezkednek el.
A kisebb járások elsősorban az alacsony bűnözésnek és a jobb megfizethetőségnek, a nagyobb városok és környékeik pedig inkább az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a vásárlási lehetőségek és a munkaerőpiac terén elért magasabb pontszámuknak köszönhetik előkelő helyezésüket.
Magyarország legélhetőbb járásai északnyugaton, illetve délkeleten helyezkednek el, valamint kiemelkedik Budapest és környéke és a megyeszékhelyek többsége.
A listán például a tavaly harmadik Mór és környéke idén a 25. helyre csúszott vissza.
A részmutatókat tekintve érdekes eredmény született, mármint a biztonság szempontjából. Ugyanis itt az a Mórahalmi járás lett az egyik legjobban szereplő, amelyet a kormánypropaganda szerint háborús állapotok jellemeznek a migránsok miatt.
A legalacsonyabb élhetőségi pontszámok jórészt Északkelet-Magyarország járásait jellemzik. E területek között nincs jelentős különbség, a legtöbb mutatót tekintve a rangsor alsó részén vannak. Az összesítés utolsó három helyét a Szikszói, a Kunhegyesi és az Encsi járások foglalják el 19, 18,8, illetve 17,9 ponttal.
A szakértők összeállították a megyeszékelyek egymáshoz képesti élhetőségi rangsorát is, amelyet ezúttal is a főváros vezet. A Budapestet követő városok lemaradása itt is viszonylag jelentős a pontszámokat tekintve, főleg Kecskemét helyezése érdekes, hiszen a lista végén kullog.
A sor végén pedig Kecskemét, Salgótarján és Békéscsaba található, Budapesthez képest kevesebb, mint feleannyi: 42,1, 41,6, valamint 39,2 ponttal.
A részmutatókat tekintve
„Az oktatástól kezdve az egészségügyön és a munkaerőpiaci lehetőségeken át az ingatlanok megfizethetőségéig számos tényező befolyásolhatja döntésünket a lakásvásárlás során. Kutatásunk átfogó képet ad arról, hogy az ország különböző részei milyen lehetőségeket kínálnak nemcsak az ott élőknek, hanem azoknak is, akik ingatlanvásárlás előtt állnak” – fogalmazott a felmérésről Somogyi Péter, a Magyar Bankholding lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója a közlemény szerint.