100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.
A román miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadója, Vlad Gheorghe Magyar Pétertől azt várja, hogy vizsgálják ki a Romániába juttatott közpénzek sorsát is – vette észre a Transtelex.
Magyar Péter korábban azt ígérte, felelősségre fogják vonni azokat, akik „kirabolták Magyarországot”. Gheorghe azt szeretné, ha a beígért elszámoltatást kiterjesztenék Magyarország határain túlra is. Szerinte komoly gyanú merül fel, hogy a magyar költségvetésből beruházás címén Romániába küldött források egy része „nem az emberekhez jutott el, hanem politikai befolyási hálózatokat és Orbán Viktor-párti propagandát finanszírozott”.
Úgy gondolja, ha ez bizonyosságot nyer, az nemcsak közpénzekkel való visszaélést jelent, hanem súlyos beavatkozást is egy másik európai uniós tagállam demokratikus terébe. Ezért kéri, azonosítsák a hálózatokat és a valódi kedvezményezetteket, együttműködve a román és az európai hatóságokkal.
Vlad Gheorghe szerint „ennek a rendszernek a megtisztítása nemcsak Magyarország ügye, hanem európai ügy, a román és az európai polgárok érdekeit is szolgálja”. Úgy véli, a támogatási mechanizmusok megtisztítása erőteljes jelzés lenne arra, hogy „Magyarország határain túl is változást hoz”.
Magyar Péter hétfői sajtótájékoztatóján ígéretet tett az „ipari mértékű korrupció felszámolására”, és bejelentette egy korrupcióellenes hivatal létrehozását. Állítása szerint a nemzeti vagyonvisszaszerzési és -védelmi hivatalnak lesz a feladata, hogy megállapítsa, kik és milyen bűncselekményt követtek el, amivel megkárosították a magyar államot. Magyar ugyanakkor arról is beszélt hétfőn, hogy a külhoni magyarok, „mindenben számíthatnak a Tisza-kormányra”.
Már a Tisza Párt választási programjában is ígéretet tettek arra, hogy megtartják a külhoni magyaroknak járó támogatásokat, csak épp átláthatóvá teszik azokat. Hétfőn ezt ismét megerősítette: „Ugyanazokat a támogatásokat fogják megkapni, meglesz a kettős állampolgárságuk és a szavazati joguk, csak éppen azt a pénzt, amit eddig támogatásként kaptak, annak a nagy részét nem fogják ellopni az Orbán Viktorhoz köthető bűnözők, hanem oda kerül a magyar emberekhez akár Vajdaságban, akár Erdélyben” – mondta a sajtótájékoztatóján.
Vlad Gheorghe korábban a Mentsétek meg Romániát Szövetség EP-képviselője volt a 2020 és 2024 közötti időszakban, most a jobboldali DREPT párt elnöke, és tavaly ősszel indult a főpolgármesteri tisztségért is. Február óta Ilie Bolojan miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadója, elsősorban a közigazgatási reformmal és Bukaresttel kapcsolatban segíti őt.













