Ön mekkora figyelmet fordít a folyadékfogyasztásra? (X)

Rengeteg helyen kerül elő, hogy milyen összetételű termékeket érdemes előnyben részesíteni a sikeres fogyáshoz vagy életmódváltáshoz. Az azonban már kevésbé van porondon, hogy az egészségmegőrzéshez a folyadékháztartásunkat is támogatni kell.

Indítsa egy pohár vízzel a napot!

Nem véletlenül mondják, hogy a hidratálás kiemelt jelentőségű, amely nemcsak kívülről, a különféle kenceficék használatában nyilvánul meg, hanem az elegendő folyadékfogyasztásban is.

Ha tehetjük, törekedjünk arra, hogy minden reggelt egy nagy pohár vízzel kezdjünk, hogy felébresszük a szervezetünket. Az ivás mellett az Egészségpajzs étlapján fellelhető levesek is jó alternatívák arra, hogy megkönnyítsük az ideális mennyiségű folyadékbevitelt.

Belegondolt már abba, hogy a testünk hány százalékát alkotja víz? Amikor szembesülünk a ténnyel, hogy az emberi test 60–70%-a vízből áll, akkor tudatosulhat bennünk, hogy milyen lényeges a folyadékháztartás szinten tartása.

A szerveink, a vérünk és a szövetek túlnyomó része víz, mely elem számos élettani funkcióban szerepet játszik, például meghatározza az emésztést és összefügg a testhőmérséklet szabályozásával.

Ha nem viszünk be elég vizet, ezen feladatok ellátásakor szervezetünk akadályokba ütközik. Ennek hatását mi magunk is tapasztalhatjuk például rossz közérzet formájában vagy a csökkent teljesítőképesség révén.

Ne várja meg az intő jeleket!

Valószínűleg Önnel is előfordult már, hogy a szomjúság megjelenéséhez képest is csak jóval később fogyasztott folyadékot. Esetenként tévesen azt érzékelhetjük, hogy éhesek vagyunk, ezáltal inkább evésbe kezdünk ahelyett, hogy innánk egy frissítő italt.

A dehidratáció többféle tünetben nyilvánulhat meg, melyek közül a leggyakoribb a szájszárazság, a fáradékonyság, valamint a fejfájás. Az sem kizárt, hogy apad a vizelet mennyisége, esetlegesen ájulás következik be. Akkor már igazán nagy a baj és orvosi segítségre szorulunk, ha vese- és húgyúti problémák lépnek fel.

Egyes korosztályok tekintetében, vagyis a gyermekek és időskorúak esetén még hangsúlyosabbá válik a folyadékfogyasztás kérdése. Továbbá a kismamák is abba a kategóriába tartoznak, akiknek fokozott figyelmet kell fektetni a hidratálásra az év minden szakaszában.

Mennyi az annyi?

A folyadékbevitel mértékét több tényező együttesen befolyásolja, mint a már említett életkori sajátosságok, a testsúly és az illető fizikai aktivitása. Ide sorolható még a nem és az éghajlati körülmények is.

Az általános ajánlások szerint egy felnőtt ember napi folyadékszükséglete 2–2,5 liter körül alakul, mely döntő többségét célszerű vízből fedezni. Alkalmanként fogyaszthatunk gyümölcsleveket vagy üdítőket, de lehetőleg ekkor is a minőségi, megbízható helyről származó termékekhez nyúljunk.

Ezenfelül igyekezzen szem előtt tartani, hogy a folyadékbevitel egyenletesen történjen a nap folyamán, hogy mindig kellően hidratált legyen!