Ha az emberek össze tudnak fogni és elkötelezettek egy cél mellett, akkor lehetséges elérni változást (X)

Február 10-ig tart az Amnesty International 2023-as Levélíró Maraton kampánya, a világ legnagyobb emberi jogi eseménye. Idén is 10 olyan ügyben szeretnének a közösség erejével változást elérni, ahol jogsértések áldozatain segíthetnek. Az eszköz egyszerű, de eredményes: bárki két kattintással aláírhatja a petíciót, amivel nyomást gyakorolhat a döntéshozókra.  

Az Amnesty International egyik legfontosabb tevékenysége a nemzetközi szolidaritás megteremtése. A világszerte több mint 10 millió embert számláló szervezet Levélíró Maraton kampányával lehetőséget biztosít arra is, hogy bárki elküldhesse a jogtalanul elítéltek számára szolidaritási üzenetét, vagy aláírhasson egy petíciót, amivel a döntéshozókra hat. Arról, hogy pontosan hogyan is zajlik a kampány, és hogy milyen ügyekben segíthet a kezdeményezés, az Amnesty munkatársával, Matyasovszki Fannival beszélgettünk.

Mi a Levélíró Maraton, mi a célja?

Ez egy globális emberi jogi kampány, amit az Amnesty International szervez évente, általában december és februárközött. Világszerte egyszerre kampányol az összes iroda, ugyanazért a tíz ügyért. Tíz olyan emberért vagy csoportért kérik a közösség kiállását, akik a valamilyen jogsértést szenvedtek el a világ különböző országaiban. A szervezet - és a hozzánk csatlakozó milliók - az ő jogaikért szólal fel a Levélíró Maratonban.

A cél, hogy ezeket a jogsértéseket vagy visszafordítsuk, vagy más módon orvosoljuk.

Például ha valakit jogellenesen börtönbe zártak, akkor a célunk az, hogy szabadon engedjék, ha jogellenes eljárás indult ellene, akkor pedig az eljárás megszünteséért kampányolunk. Két eszköz van, az egyik a petíció, a másik a szolidaritási üzenet küldése. A petíció elsősorban mindig a döntéshozóknak, a hatalommal bíróknak szól, ők azok, akik a jogsértést valamilyen szempontból orvosolni tudják. A szolidaritási üzenetet pedig azoknak az embereknek küldjük, akik jogsértés áldozatai lettek a saját országukban. Ennek az az elsődleges funkciója, hogy tudassuk, nincsenek egyedül, hogy ami történt velük, azt szemmel tartja a világ. A fő cél az, hogy egy igazságosabb világot teremtsünk azzal, hogy a közössség erejével szólalunk fel az emberekért.

Hogy érhető el ez, mit vár az Amnesty ettől a kampánytól?

Hogy minél többen részt vegyenek benne. Olyan eszközöket használunk, ahol lényeges a résztvevők száma, hiszen egy petíció annál hatásosabb, minél több ember írja alá. Ezért fontos, hogy mindenki tudomást szerezzen a kampányról, a benne rejlő lehetőségekről, és részt is vegyenek benne. Talán kevesen bíznak abban, hogy egy petíció aláírása vagy egy szolidaritási üzenet pozitív változásokat érhet el, de a 2001 óta létező Levélíró Maraton és az évtizedek tapasztalatai alapján abszolút azt látjuk, hogy ezek az eszközök működnek. Eddig több mint száz embernek sikerült megváltoztatni a sorsát azok a segítségével, akik a kampány alatt csatlakoztak hozzánk. Hogyan zajlik a Levélíró Maraton, mi a menete?

A kampányok kezdete és hossza országonként eltér. Idén Magyarországon január 1-től február 10-ig várjuk folyamatosan a hozzájárulásokat online és idén először személyesen is néhány kávézóban. Mivel petíciók aláírásáról és szolidaritási üzenetek küldéséről beszélünk, nem kell sok ahhoz, hogy valaki részt vegyen és  ezzel támogathassa a kampányban szereplő emberek ügyét. Mivel különböző országok eseteivel foglalkozunk,  először a helyi Amnesty-irodákkal kerülnek kapcsolatba ezek a jogsértettek. Az ottani csapat az, amelyik először hall az ügyről, kutatásokat végez, és tartja a kapcsolatot az érintettekkel. A következő lépés az aktív érdekérvényesítés,

és a Levélíró alatti globális kampányA történetek és a petíciók közvetlenül elérhetők a honlapunkon, ahol szolidaritási üzenetet is lehet küldeni, de azokat e-mailben vagy hagyományos levélben is fogadjuk. Utóbbiakat klasszikus módon postára is adjuk az érintetteknek, hiszen sokszor az is rengeteget jelent, hogy tudják, mennyien állnak ki értük. Idén ki is települtünk különböző budapesti, pécsi és debreceni kávézókba egy standdal, így ha valaki betér ezekbe, egy kávé mellett is tud üzenetet írni. A honlapunkon megtalálhatóak a pontos címek, ahogy a részletes történetek is, de a közösségi média felületeinken is sokat posztolunk a kampányban szereplő emberekről. Van egy hírlevelünk is, az Amnesztiát!, amelyben a Levélíró Maraton mellett számos nemzetközi ügyről adunk hiteles tájékoztatást. Milyen problémákkal küzdenek azok, akik segítségre szorulnak?

Matyasovszki Fanni, az Amnesty International munkatársa

Fotó: Amnesty International / Facebook

Idén van egy brazil édesanya, aki a rendőri erőszak áldozatául esett fia ügyéért harcol, de két ausztrál őslakos aktivistáért is kiállunk a kampányban, akik a szülőföldjüket akarják megóvni a klímaváltozástól. Egy lengyel ügyért is várjuk az aláírásokat, egy nőjogi aktivista ellen indult bírósági eljárás és ítélték közmunkára azért, mert egy bántalmazó kapcsolatban élő nőnek segített abortusztablettához jutni. Van egy esetünk Kirgizisztánból, ahol egy jogvédőt tartanak házi őrizetben, mert békés tüntetést, illetve tiltakozást szervezett. Foglalkozunk egy tunéziai ellenzéki politikus ügyével, akire több tíz éves börtönbüntetés várhat, mert a jelenlegi tunéziai rezsim ellen felszólalt. Egy amerikai férfi három évtizede egy alabamai börtönben várja a halált, pedig tisztességtelen eljárás során, közvetlen bizonyítékok nélkül ítélték el. Nagyon sokféle történet szerepel az idei Levélíró Maratonban, de mindegyik esetben sérültek az emberi jogok, a hatalom, a döntéshozók vagy nagyvállalatok által. A lényeg, hogy ezek az ügyek nemzetközi figyelmet, nemzetközi hangot kapjanak. Hozzánk hasonló, hétköznapi van szó, és bármennyire távol is éljenek tőlünk, fontos, hogy kiálljunk egymásért. Az Amnesty küldetése az, hogy az emberi jogok a világ minden táján mindenkit egyformán megillessenek, akkor is, ha egyes országokban látszólag erre nincs lehetőség. Hogyan képes ez a kampány az ilyen mély társadalmi problémákat orvosolni?

A mélyebb társadalmi problémák orvoslása egy hosszabb távú folyamat. A Levélíró Maraton ehhez egy fontos eszköz, mert lehetőséget ad arra, hogy Magyarországról bárki tehessen azért, hogy alakuljanak a társadalmi folyamatok, teszem azt, az Egyesült Arab Emírségekben. Minél nagyobb figyelmet kap egy eset, annál valószínűbb, hogy egyre többen és egyre hangosabban fogják kifejezni a tiltakozásukat, és a külső nyomás hatására, ha lassan is, de elindulnak pozitív változások. A kulcs a figyelem és az edukáció. Tájékozódjunk, olvassunk ezekről a dolgokról, járjunk utána, hogy milyen történetek vannak különböző országokban, és ha lehetséges, tegyünk is a változásért. Az Amnesty számos lehetőséget biztosít erre.

Nem létezik olyan, hogy túl kevés, mert mindig van valami, amit másokért megtehetünk, még akkor is, ha ez nekünk nem tűnik soknak vagy hatékonynak. 

Az emberek sokszor szkeptikusak a levélírással kapcsolatban, nem értik, hogyan segít, de sok sikersztorin keresztül láttuk azt, hogy ezek az üzenetek szó szerint képesek az életet, a lelket tartani a bebörtönzött, jogsértést elszenvedett emberekben. Több olyan sikertörténet is volt, amikor aktívan visszajeleztek megmentett emberek, hogy a legsötétebb órákban tartotta bennük a reményt az, hogy a világ minden tájáról érkeztek bátorító szavak.

Mesélne kicsit ezekről a sikerekről?

Tavaly két zimbabwei női politikusért és aktivistáért kampányoltunk, akiket elraboltak, szexuálisan zaklattak, megkínoztak és a végén, a kórházba kerülésük alatt még eljárás is indult ellenük. Az volt a vád, hogy csak kitalálták a velük történteket, hogy rossz hírét keltsék a hatóságoknak , de az Amnesty kampánya végén felmentették őket. Volt olyan eset is, amikor a siralomházbólsikerült kiszabadítani embereket, akiket még kiskorúként elkövetett bűncselekményekért ítéltek el. Azt is sikernek tekintjük, ha a szenvedőknek reményt adunk, hogy van értelme kitartani.

A tavalyi kampányban például szerepelt egy orosz művész, aki azért került börtönbe , mert valós információkat tett közzé az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban. A kampányt követően a jogi képviselőitől kaptunk egy olyan visszajelzst, hogy elképesztő bátorságot adtak neki a Levélíró Maraton üzenetei, újult erővel vágott bele a bírósági tárgyalásokba, amikre néha amnestys pólóban ment. A börtönből ugyan nem sikerült kijutatni, de a visszajelzése megmutatta, hogy mindig van értelme kiállni ezekért az ügyekért. És ha nem sikerül elérnünk a célt, az Amnesty akkor sem hagyja abba a kampányolást, csak más eszközökkel próbál segíteni a jogsértések áldozatain. 

Miért fontos, hogy a hétköznapi emberek, önkéntesek és aktivisták közösen dolgozzanak az emberi jogokért?

Az Amnesty egy olyan szervezet, ami az emberek közös erején alapszik. Mi egy több mint 10 millió emberből álló mozgalom vagyunk, a tagjaink olyan hétköznapi emberek, akik reggel elmennek munkába, és utána vagy hétvégén pedig elmennek önkénteskedni az Amnestyhez, mert hisznek abban, hogy az emberi jogok mindenkit megilletnek. Az embereken múlik a változás, ha össze tudnak fogni és elkötelezettek egy cél mellett, akkor valóban lehetséges eredményeket elérni. Sok helyen látunk arra pozitív példát, hogy az alulról szerveződő kezdeményezések hatékonyan tudnak működni annak érdekében, hogy pozitív változásokat érjenek el a társadalomban. Az emberek felől kell, hogy érkezzen a nyomás, hogy ha mi választjuk a döntéshozóinkat, akkor mi vagyunk azok, akiknek lehetnek és vannak is elvárásaik a hatalommal bírók felé. Azt gondolom, hogy ez az attitűd megvan az emberekben, a szerveződés és az összefogás az, ami feladatként ott áll előttük.

Már pár kattintással is kiállhatsz a jogsértések áldozataiért. Írd felül az igazságtalanságot az Amnesty Levélíró Maraton kampányában! https://www.amnesty.hu/leveliromaraton