Az ajtó gyártás eredménye ne csak egy fából készült nyílászáró eszköz legyen (X)

A megfelelő ajtó gyártás jelentős szerepet játszik egy új otthon kialakításánál. Egy ajtó számtalan praktikus és esztétikai funkciót tölt be, így a nyílászárók előállításánál érdemes a legnagyobb körültekintéssel eljárnunk. A kültéri ajtó főleg a biztonságunkért felel, míg a beltéri ajtók segítenek elválasztani egymástól a helyiségeket.

Ezen kívül a nyílászáróknak a hő- és hangszigetelésben, valamint a tűzvédelemben is alapvető a szerepük. De ne feledkezzünk meg arról sem, milyen fontosak az ajtók a lakás teljes összhatásában. Az alábbiakban bemutatjuk, mire kell odafigyelni egy ajtó gyártásnál, hogy a lehető legjobb és legszebb eredményt kapjuk.

Miről is van szó?

Ajtó gyártás alatt a nyílászárók gyártási folyamatát vagy annak egy részét értjük. Ahhoz, hogy valóban minőségi terméket hozzunk létre, számtalan lépésre van szükség. Egy ajtónak ugyanis nemcsak funkcionalitásában, hanem esztétikailag is meg kell felelnie az elvárásoknak.

A választott anyagra, mintára és a további alkatrészekre egyaránt oda kell figyelni. Ezért is népszerű a Szalafa ajtó gyártás terén. Fontos megjegyezni, hogy az ajtó készítés lépései más-más ajtótípusoknál eltérőek lehetnek, ezért mindig tartsuk szem előtt, milyen nyílászárót szeretnék. Kialakításuk szerint többféle beltéri ajtótípus közül válogathatunk,

  • egyszárnyú
  • kétszárnyú
  • toló-
  • íves, boltíves
  • és harmonika-

ajtót is kaphatunk.

Fotó: Pexels

A minőségi ajtó gyártás feltételei

Ha igazán stabil és elegáns ajtót szeretnénk, tanácsos profi szakemberekhez fordulnunk. Az ajtó gyártás során az anyag kiválasztásától kezdve az összeszerelésen át a festésig mindent egyformán számon kell tartani. Nézzük meg, mit kell tennünk ahhoz, hogy ne csak egy egyszerű fa nyílászáró kapjunk, hanem egy elegáns beltéri vagy kültéri ajtót.

  1. Anyag, méret és kialakítás: Mindenekelőtt el kell döntenünk, hová szeretnénk az ajtót. A bejáratot körülvevő falak, egyéb bútorok színének és méretének függvényében pedig képesek leszünk meghatározni a tervezett ajtó anyagát, színét és formáját. Az anyag befolyásolja a hang- és hőszigetelést, míg a szín és a mintázat a külsőben játszik fontos szerepet.
  2. Összeszerelés: Miután előkészítettük az ajtó gyártáshoz használt többi alkatrészt (zsanérokat, díszítő elemeket stb.), jöhet az ajtólap és a keret tartozékokhoz illesztése. Az ajtólapok kivágásához és formázásához speciális szerszámok is szükségesek lehetnek.
  3. Bevonat és szigetelés: Ha azt akarjuk, hogy vonzó és dekoratív legyen a nyílászáró, érdemes nagyobb hangsúlyt fektetnünk a festésre. Az ajtókat azonban nemcsak azért bevonatolják, hogy szépek legyenek a kinézetükben. A különböző rétegek elengedhetetlen szerepet játszanak a hő- és hangszigetelésben is.

Funkcionalitás és esztétikum

Láthatjuk, hogy az ajtó gyártás cseppet sem olyan egyszerű folyamat, mint amilyennek első látásra tűnik. Éppen ezért nem szabad megfeledkeznünk az utolsó lépésről: az elvégzett munka ellenőrzéséről. A kifogástalan működés és a dekoratív külső egyaránt fontos szempontok.