Gazdik szoktak azzal viccelődni, hogy a kutyusuknak szelektív a hallása, mert pihenés közben semmilyen zajra nem mozdulnak. Kivéve, ha nyílik a hűtőajtó… mire becsukod, addigra biztos lehetsz benne, hogy az előbb még békésen szundikáló eb már ott ül a fridzsider ajtaja mögött. Mindez azonban csak megerősítése annak a megállapításnak, hogy a kutyák hallása elképesztően kifinomult.
A csodálatos kutyafül
Kutyusod négyszer nagyobb távolságból képes felfigyelni a neszekre és sokkal szélesebb frekvenciatartományban hall. Ugyanakkor tökéletesen alkalmazza a szelektálás képességét. Ezért fordul elő az, hogy séta közben hiába szólítod, annyira lekötik a szagok, hogy nemes egyszerűséggel figyelmen kívül hagyja az izgalom miatt. A kutyák a Föld 10 legjobban halló állatai közé tartoznak.
Ez azonban azt is jelenti, hogy érzékenyebbek ezek a szőrös műszerek. Meglepően hosszú, L alakú hallójáratuk van, ami miatt gyakran külső segítség kell, hogy a fülzsír távozni tudjon. Ilyenkor készíts magad mellé néhány vattapamacsot, a BioZoo.hu ápolószerei között kapható Bio fültisztító folyadékot, na meg persze a négylábút. A fültisztító folyadékkal átitatott vattával törölgesd át a kedvenced külső hallójáratát mindkét fülén.
Milyen gyakran kell a kutya fülét tisztítani?
Erre nincs kimondott szabály, de az biztos, hogy nem túl gyakran. Elég, ha időnként, amikor az öledben fekszik, megnézed, hogy mennyire koszos. Hosszabb séták után vagy ha olyan helyen csavarogtatok, ahol magasabb volt a fű, érdemes átvizsgálni, hogy toklász vagy kalászos fű belement-e a hallójáratába.
Az ebek fülének a szerkezete is három részből áll: a külső hallójárat, középfül és belsőfül alkotják. A toklász főleg a lógó fülű állatokra nézve veszélyes. Elég egy pillanatnyi érintkezés a szúrós, nyílhegyszerű növénnyel, és megkezdi a furakodást. A kutyus hosszú hallójáratába néhány óra alatt bekerülhet, ahol már csak állatorvos találhatja meg.
Hogyan jelzi a kutya, hogy fáj a füle?
Abból veheted észre, hogy fülproblémája van a kedvencednek, hogy vakarja, dörzsöli. Mivel ezekkel másodlagos fertőzés is kialakulhat, ezért vagy gallérral, de még inkább gyors beavatkozással kell enyhítened a szenvedésén. Szintén árulkodó, ha félrebillenti a fájós oldalra a fülét, vagy sokszor rázza a fejecskéjét.
Amikor mindenképpen fordulj orvoshoz
Ha a kíméletes házi fültisztítás nem hozta meg a javulást a második, harmadik alkalom után sem, vidd el a négylábút állatorvoshoz. A növényeken kívül irritálhatja a fület rühatka, úszáskor vagy fürdéskor belekerült víz, számos betegség, illetve környezeti allergia. A fülfertőzések java nem múlik el magától, és a megfelelő készítmény kiválasztását mindenképp bízd az orvosra.
A fülcseppek, spray-k adagolását mindenképpen olvasd el és tartsd be. A kutyus fülének ápolása után mindig moss kezet, hogy véletlenül se vidd át máshova a fertőzést.
Látogass el a BioZoo.hu webáruházba, és tisztítsd természetesen kedvenced füleit.