Szinte teljesen kiszáradt idén is a mórahalmi Bivalyrezervátum tava

Kirándulók, természetjárók kedvence a mórahalmi Nagyszéksós-tó, ahol számos fészkelő és vonuló madarat figyelhetünk meg. A madarak mellett az itt található Bivalyrezervátumban a magyar Alföld egyik jellegzetessége, a bivalygulya mindennapi élete is zajlik.

A mintegy 100 hektáros kiterjedésű tó 2024 szeptemberére szinte teljesen kiszáradt, mára a csatornában és a tó egy kisebb hányadán áll csak víz, derült ki egy YouTube-ra feltöltött videóból. A vízimadarak és a bivalyok a hőség elől e kis területre szorultak vissza.

A dolog annyiban nem rendkívüli, hogy legutóbb 2022-ben, a nagy aszály során egy árnyalattal még rosszabb volt a helyzet, ekkor el is kellett költöztetni a bivalyokat a területről. 2022 előtt pedig 2014-ben volt hasonló a helyzetkép, vagyis egyáltalán nem történik meg minden évben a kiszáradás, mivel mára a tó kapcsolódott egy belvízelvezető rendszerhez.

Ahogy 2022-ben, úgy idén is egymást érték a tavak kiszáradásáról érkező hírek a folyók alacsony vízállása mellett. A két évvel ezelőtti, az évszázad aszályának is nevezett időszak abban viszont más volt, hogy már július közepén–végén porzott a Mórahalom határában lévő tómeder, ami emberemlékezet óta nem fordult elő.

Meg kell viszont jegyezni, hogy a helyi élővilág most sincs veszélyben,

mivel a kiszáradás a szikes tavaknál természetes és szükséges jelenség, az élővilág is ehhez alkalmazkodott. A rendszeres tikkadás miatt a területnek komolyabb halfaunája nem alakult ki. Az élőlények a víz megjelenése után rövid időn belül újra benépesítik majd a tavat, a jelenlegi állapot átmeneti. A kiszáradás fontos öntisztuló folyamat egy szikes tó életében: hozzájárul a só felhalmozódásához, és a szellőzés tisztítja a tómeder iszapjának állapotát.

A negyvenöt bivalyt 2008-ban eredetileg azért telepítették a területre, hogy az addigra náddal benőtt tómederben a legeltetésükkel helyreállítsák az eredeti mocsaras-vizes élőhelyet. Ez olyan sikeres volt, hogy szikes tavak fészkelő madárfajai közül több is visszaköltözött a területre, és mára százzal több bivaly él a területen. Az igénytelen bivaly egyébként szerves része volt a környék hagyományos állattartásának.