A Szeged melletti településen heten szeretnének vezetői szerephez jutni, köztük Putnik Lázár, az egykori polgármester is, aki az utolsó pillanatban, hétfőn adta le az aláírásokat tartalmazó íveket, írja a Szeged.hu. Putnik indulását a választási bizottság is jóváhagyta.
Putnikot 2022 februárjában tartóztatták le, nyomozás folyt ellene és társai ellen a helyi munkásszálló építkezésével kapcsolatos ügyek miatt. Közel egy évig volt előzetesben, közben az időközi választáson Bodó Imre szerezte meg a polgármesteri széket.
Azóta az ügyészség már vádat is emelt Putnik és társai ellen, és a büntetőeljárás is megkezdődött a Szegedi Törvényszéken. Az előkészítő üléseken a volt polgármester eddig nem jelent meg, mivel az eljárás megkezdése előtt ügyvédet cserélt, időt kért, hogy védője felkészülhessen.
A vád szerint Putnik és társai 2017 júliusában nyújtottak be támogatási kérelmet a kormányhivatalhoz egy négy épületből álló, összesen 80 fős munkásszállás megépítésére és annak üzemeltetésére. Újszentiván önkormányzata meg is kapta a 222 millió forintos vissza nem térítendő támogatást, utólagos elszámolással, de az ügyészség úgy tartja, hogy a vádlottak már a pályázat benyújtásakor tudták, hogy a megjelölt összegnél jóval alacsonyabb áron is megoldható a beruházás.
A közbeszerzés során aztán egy olyan cég nyert generálkivitelezőként, amit a polgármester irányított, és amit azért vontak be, hogy magasabb összegben számlázhassanak az önkormányzat felé. A túlárazás mértéke több mint 100 millió forint volt, a fiktív számlákat Putnik nyújtotta be a kormányhivatalnak.
A berendezéssel kapcsolatban is ment a túlárazás, mintegy 23 millió forint értékben. A megszerzett pénz egy részéből aztán a településvezető egyik cége vett vadászházat, egy másik része pedig egy szintén hozzá köthető helyi szövetkezethez került, de társasházakat is építettek belőle a településen.
A volt polgármestert és társait bűnszövetségben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és pénzmosás bűntett elkövetésével vádolják. Az ügy negyedrendű vádlottja – aki cégvezetőként majd adminisztrátorként vett részt a csalásban – korábban egyezséget kötött az ügyészséggel, két év felfüggesztett börtönt, valamint egy egymillió forintos pénzbüntetést kapott.