A Maros menti erdők ragadozó akrobatái

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártéri részén a nyusztok jelentős populációval rendelkeznek – hívta fel a figyelmet a nemzeti park. Ezek a kis ragadozó emlősök kitűnő akrobaták, főként a magas fák lombkoronái között mozognak ügyesen.

Sokan ismerik a városokban és falvakban gyakori nyestet, azonban kevesebben tudnak a nyusztról, amely a nyest „emberkerülő” rokona és természetvédelmi oltalom alatt áll. A nyesttől megkülönbözteti őket a torokfolt formája: a nyusztnál ez általában lekerekített szélű, ellentétben a nyest villás elágazódású torokfoltjával. A nyuszt orra sötét, fekete színű, míg a nyesté rózsaszínű vagy hússzínű.

A nyuszt körülbelül 50 cm hosszú, ehhez társul egy 20–25 cm hosszú, bozontos farok. Szőrzete alapvetően barnás, lábai sötétebbek, mint a teste. Preferálja az idős, odvas fákkal teli, természetes állapotú erdőket. Főként domb- és hegyvidékeken található, de a Maros menti Körös-Maros Nemzeti Parkban is megfigyelhető, ahol az erdők kedvező élőhelyet biztosítanak számára.

Fotó: Caroline Legg

A nyuszt stabil populációval rendelkezik a területen, bár ritkán látható, mivel éjszakai életmódot folytat. A megfigyelések szerint a naplemente környékén aktívabb, gyakran találkozhatunk ürüléknyomaival az erdőkben.

Élőhelyül magasban lévő öreg fák odvait választja, és lenyűgöző ügyességgel mozog a fák között, gyakran anélkül, hogy a talajra ereszkedne. Ragadozó életmódú, kisemlősöket és madárfiókákat zsákmányol, néha még mókuszokat is. Tápláléka közé tartoznak az erdei bogyós gyümölcsök is, mint például a kökény és a csipkebogyó.