A második az helyi specialitás, hogy Szeged Felsővároson, noha nem én vagyok az egyéni önkormányzati képviselő, de a helyi beágyazottságom jóval erősebb, mint egy-egy listás képviselőé bárhol máshol a városban, és ennek megfelelően sikerült is egy olyan közösségi életet kialakítani, ahol szinte utcáról utcára, házról házra megvannak azok a helyi aktivisták, akik az én munkámat segítik különböző bejövő információkkal, problémafelvetésekkel. A nagyberuházásoknál is azt gondolom, hogy sokkal élhetőbb tudott maradni a városrész azáltal, hogy folyamatosan itt volt egy olyan önkormányzati képviselő, aki, hogyha problémát érzékelt, akkor azonnal lépett.
Még decemberben egy videóban támogatásáról biztosította a fideszes Mihálffy Bélát abban az esetben, ha Bartók Csaba távol marad az 1. számú választókerülettől, ami persze végül nem következett be. Voltak ezzel kapcsolatban tárgyalások?
Egy tárgyalás volt, ami arról szólt, hogy a Botka Lászlóék által bezárt és eladásra jelölt Cserepes sori piac ügyében történik-e állami szerepvállalás, és ebben a szegedi Fidesz milyen pozíciót foglal el. Tekintettel arra, hogy a szegedi Fidesz a kérésem ellenére nem támogatta azt a javaslatunkat, hogy az állam vegye saját tulajdonába, tehát maradjon köztulajdonban a piac területe, Mihálffy Bélától is megvontam a személyes támogatásomat, és ezen keresztül a Mindenki Szegedért Mozgalom sem támogatta, és nem is támogatja a jelöltségét.
Ha már ez szóba került, a Cserepes sori piac bezárása után többször is azt mondta élő videókban, hogy a piac újra ki fog nyitni, holott ennek nem volt szilárd alapja. Nem gondolja, hogy ez csak sima hangulatkeltés és a szimpatizánsainak a megtévesztése volt?
Volt egy pillanat, amikor jogilag a Cserepes sori piacot a kormány meg- és bevédte. Amikor én személyesen a miniszterelnök kezébe vittem a piacosok petícióját.
Személyesen adta át a miniszterelnöknek?
Igen.
Egy helyiségben tartózkodtak?
Kézből kézbe, a Kossuth Rádióban, a szokásos pénteki interjúnál megvártam. Nekem azért szokásom, hogy odamegyek, ahova kell. Szóval a portán megvártam, és miután elkészítették az interjút, jött kifelé, odaléptem hozzá, bemutatkoztam, elmondtam, hogy miről van szó, átadtam neki az anyagot, és azt követően még aznap született egy kormányrendelet, amely arra vonatkozott, hogy az önkormányzati helységek bérleti szerződéseit nem lehet fölmondani.
Csak utána ugye ment a jogászkodás, hogy a piac akkor most önkormányzati helységnek számít-e, és az azon belüli egyes bódék, pavilonok, bérlemények azok annak számítanak-e vagy sem, és végül mivel nem volt benne a kormányrendeletben a „piac” szó, a kormányhivatal arra az álláspontra helyezkedett, hogy a rendelet a Cserepes sori piacra nem vonatkozik. Azt gondolom, hogy volt alapja annak, hogy nem fog bezárni a piac, utána meg volt alapja annak is, hogy újra ki fog nyitni, és ez az állami tulajdonba vétel volt, ahol a minisztériumok egyébként partnerek voltak. Maga a miniszterelnök támogatta az ezirányú kezdeményezésünket, de a helyi Fidesz megfúrta.
Orbán hogyan reagált, amikor megvárta a portán?
A miniszterelnök azon lepődött meg, hogy járványügyi helyzet kellős közepén, miközben nyitva tartják a nagy bevásárlóközpontokat, aközben járványügyi intézkedésként bezárják a nyitott légterű Cserepes sori piacot, és ezen keresztül több száz munkahely lehetetlenül el, majd a veszteségbe fordult piacra az önkormányzat azt mondja, hogy nincsen rá szüksége. Magyarul ő a „hoppá” reakcióval fejezte ki azt, hogy meglepődött ezen az ügyön. Azon a napon beszéltem a jogalkotásban résztvevő összes érintett emberrel, és a jogalkotás egy nap alatt meg is történt.
Orbánnal öklöztek vagy kezet fogtak?
Kezet fogtunk, de egyébként Orbán Viktornak nem kell bemutatni engem.
Miért nem?
Hát, Orbán Viktorral szemben azért nekem volt még a klasszikus ellenzéki, pártpolitikai időszakomban egy-két húzásom és fellépésem. Volt, hogy az ő nyilvános eseményén is, mostani szavak szerint trollkodtam, egyébként meg kifejeztem valamivel kapcsolatban a nemtetszésemet. A 2006-os események kapcsán volt egy feljelentésem alkotmányos rend elleni bűncselekmény elkövetése kapcsán ellene, legutóbb meg ugye Macron elnök látogatásakor hívtam fel a figyelmét arra, hogy a Terrorelhárítási Központnál vannak erős hiányosságok.
Ez hogyan is történt?
Tegnap, amikor bejelentettem egy tüntetést a BRFK-n, akkor néztem, hogy mindegyik rendőr úgy néz rám, mint valami nem is tudom mire. Aztán bent kérdeztem, hogy ez minek szólt? A Közrendvédelmi Osztály vezetője mondta, hogy „Szabó úr, magának itt azért erős híre van”. Mondom hát igen, az elrablás meg ilyenek, aztán mondta, hogy ők nem erre gondolnak, hanem a francia elnök látogatására, ugyanis az incidens után összevont állománygyűlés volt a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ munkatársai és vezetői számára a Belügyminisztériumban, mondván, hogy lehet az, hogy Szabó Bálint végigkíséri Macron elnököt a magyarországi látogatása során.