Karikó Katalin ezúttal Írországban lett díszdoktor és az idei Dawson-díj is az övé lett

Az első védőoltás óta a vakcinák több életet mentetek meg, mint bármely más orvosi beavatkozás – erre a 227 éves ötletre emlékeztet az Immunizációs Világhét, amelynek idei ünnepeltje Írországban Karikó Katalin, az SZTE professzora az egyetem hírportál beszámolója alapján. Az mRNS alapú vakcina úttörőjét a dublini Trinity College a genetikai terület kitüntetésével, a 2023-as Dawson-díjjal jutalmazta. A corki University College pedig tiszteletbeli doktori címet adományozott a kutatónőnek, aki „megfordította a Covid-járványt”.

George Dawson, a Trinity egyetem genetikai tanszéke alapítójának ajándékából hozták létre azt a díjat, amelyet 2006 óta adományoznak egy-egy nemzetközi tekintélyű tudósnak. Az alapító kívánságára a díjazott nyilvános előadást tart és látogatásának egy részét a végzős hallgatókat inspiráló beszélgetéssel tölti. Az első kitüntetett Sir John Edward Sulston brit biológus volt, aki elnyerte a Nobel-díjat is. A díj első női tulajdonosa, Mary-Claire King amerikai genetikus, aki kimutatta, hogy a mellrákot okozó gének örökölhetők.

Az Immunizációs Világhét alkalmából április 26-i munkanapját az University College Cork medikusai, az egészségtudományokkal ismerkedő hallgatói és kutatói körében töltötte Karikó Katalin: „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az UCC vezetői díszdoktori címet adományoztak nekem. Nagy örömmel fogadom el ezt a rangos elismerést, látogatom meg az egyetem campusát, találkozom diákokkal és professzorokkal” – nyilatkozta a kutatónő.

Ír lapok beszámolóiból az is kiderült, hogy az SZTE jogelődjének számító szegedi József Attila Tudományegyetemről a világban szétszóródott biológusok közül Dublinba is került régi ismerős. Karikó Katalin a közösségi oldalán is megosztotta a fotót, amely megörökíttette, amint Medgyesy Péterrel, egykori csoporttársával találkozott egy pubban, aztán a Dublini Trinity College előadótermében. A növénybiológus egy ideig a Szegedi Biológiai Központban dolgozott, ahol Phd-hallgatókat is képzett. Sok éve Írországba került, ahol további növénytani kutatásokat végez.