100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.
A 36. Nemzetközi Biológiai Diákolimpián (IBO) a magyar csapat két ezüst- és két bronzérmet szerzett. Az IBO házigazdája a Fülöp-szigetek volt, a verseny fordulóit az Ataneo de Manila Egyetemen rendezték, közölte az MTI-vel a Magyar Biológiatanárok Országos Egyesülete.
Hazánk immár 16. alkalommal vett részt a világ legrangosabb középiskolai biológia versenyén, a Nemzetközi Biológiai Diákolimpián (IBO), amit egyszer már Szegeden is tartottak 2019-ben. Az idei IBO-t ezúttal a Fülöp-szigeteken rendezték az Ataneo Egyetemen.
A megmérettetés elméleti és gyakorlati feladatokból állt. A rendszertani és ökológiai feladatban a Fülöp-szigeteken élő halak anatómiai és ökológiai sokféleségét vizsgálták a versenyzők. Az orvosbiológiai gyakorlaton diagnosztikai vizsgálatokat végeztek a és ezek eredménye alapján a lehetséges gyógymódokat kellett megadniuk. A mikrobiológia laborban humán patogén kórokozók azonosítása volt a feladat, míg a molekuláris biológiai vizsgálatok során egy parazita féreg genetikai elemzését végezték el a résztvevők.
A 36. alkalommal megrendezett versenyen hazánk négy fős csapatának minden tagja a mezőny első felében végzett és ezzel két ezüst- és két bronzérmet szerzett. További magyar siker, hogy a szegedi Bán Sándor csapatvezető tehetséggondozó munkáját az IBO vezető testülete a Tomas Soukup-díjjal ismerte el. A magyar csapat tagjai voltak:
- Pintér Benedek – ezüstérem (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium),
- Káldy Fruzsina – ezüstérem (ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium), valamint
- Kertai Márton és Nyeste Norbert László – bronzérmek (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium).
A csapatot Bán Sándor, dr. Erős-Honti Zsolt, Seres Ádám Zoltán és Szabó Bence Farkas középiskolai tanárok vezették és a helyszínen ők végezték a feladatok egyeztetését és fordítását is. A felkészítést a Szegedi Tudományegyetem anyagilag és laboratóriumi gyakorlási lehetőséggel, míg a Nemzeti Tehetségprogram NTMV-24 programja anyagilag támogatta.
A napokban írtunk arról, hogy bronzérmes lett egy szegedi radnótis diák a Nemzetközi Kémiai Diákolimpián, ezüstérmet hozott haza egy radnótis diáklány az Európai Lány Informatikai Diákolimpiáról, illetve egy szintén radnótis diák is képviseli hazánkat Mumbaiban, a Nemzetközi Csillagászati Diákolimpián.













