„A Szegedi Vadaspark jelenleg nincsen zárlat alatt. Szegednek jelenleg semmilyen veszélyeztetettsége nincsen” – közölte a Szegedmával Veprik Róbert. A parkigazgató ugyanakkor megjegyezte, ez nem azt jelenti, hogy nem lehet hamarosan, ezért a parkban már most elővigyázatossági intézkedéseket vezettek be.
„Mi azért megtettünk pár elővigyázatossági lépést a vadasparkban, ez a látogatókat nem érinti” – közölte az igazgató a portállal. Azoknál az állatoknál, amelyek különösen veszélyeztetettek, mint például az orrszarvúak vagy az elefántok, a dolgozóknak kiemelten kell ügyelniük a higiéniai előírásokra, derült ki.
„Amennyiben a fertőzés közelít a vadasparkhoz, akkor azt kell tennünk, amit a hatóság megkövetel. Nekünk az a feladatunk, hogy mindenben a hatóság rendelkezésére álljunk” – mondta Veprik Róbert, aki bízik benne, hogy meg tudják fogni a járványt a szakemberek, és nem terjed át a Tiszántúlra.
Más helyszínen viszont már tettek intézkedéseket. A Telex azt írja, határozatlan ideig zárva tart a Fővárosi Állat- és Növénykert állatsimogatója, ezt hétfőn jelentette be az intézmény. Az átmeneti bezárás pontos indokát nem közölték, azt írták, elővigyázatosságból hozták meg a döntést. A kisbajcshoz közeli győri állatkert már szombaton bejelentette, hogy a ragadós száj- és körömfájás jelentette veszély miatt bezárnak.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma múlt pénteken azonosította a ragadós száj- és körömfájás vírusát a kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. A betegség rendkívül fertőző, és Magyarországon több mint ötven éve nem jelent meg.
Emberekre ritkán terjed, de az állatállományokban súlyos következményekkel jár. Ha egyetlen állatnál is kimutatják a fertőzést, az adott gazdaság teljes állományát ki kell írtani. A fertőzött telepen található közel ezertonnányi állattetemet Bábolna közelében semmisítették meg vasárnap. Orbán Viktor is látogatást tett Kisbajcson, ám Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő úgy tudja, a miniszterelnököt végül nem engedték be a telepre.