Ez itt a Szegeder péntekenként érkező heti hírlevelének legutóbbi, október 25-én megjelent száma. Ha szeretnéd mindig az elsők között, péntekenként kapni a hírlevelet, ide kattintva tudsz feliratkozni, és elküldjük emailben!
Sziasztok! Szendrei Márk vagyok, a Szegeder szociális média menedzsere és a nemrég indult Napszemle rovat egyik gondozója. Eljött az újabb hírlevélköröm, szóval most nem Instagram-posztokkal vagy régi történésekkel szórakoztatnám a nagyérdeműt, hanem például a sarkadi gázkitermelésről, egy új szegedi bárról, és a gombamód szaporodó helyi rekortánpályákról ejtenék néhány szót.
Lássuk is tüzetesebben, mi történt október 18. és 24. között velünk Szegeden és környékén!
Fúrás idején fájdalmasan nyögő földről, a fúrt kutakból eltűnő vízről, szúrós szagról és egyéb hasonló megfigyelésekről számoltak be a sarkadi lakosok a Szegedernek, amikor a Békés bármegyei településen jártunk. Itt folytat földgázkitermelést az MVM CEEnergy Zrt. úgy, hogy repesztőfolyadékot juttatnak a föld mélyére, mely a kőzeteket megrepesztve juttatja a felszínre a gázt. A módszert több országban már vagy betiltották, vagy korlátozták a földrengésveszély és a felhasznált vegyi anyagok miatt, ez pedig a lakosok egy részében aggodalmat kelt.
A gázmező közigazgatásilag bár Sarkadhoz tartozik, valójában egy közeli falu, Sarkadkeresztúr határában található. A helyiek szerint rengeteg jármű közlekedik arra, amik hatalmas port csapnak, és az utak minőségét is rontják. A telepen zajló ún. fáklyázást messziről is ki lehet szúrni, ez az a folyamat, amivel a kitermelés során felszabaduló felesleges gázokat égetik el. Théophile Humann-Guilleminot, a levegőtisztasággal foglalkozó Clean Air Task Force szakembere szerint ekkora láng általában nem ég el tökéletesen, így a szén-dioxid mellett más gázok is távoznak.
Az MVM CEEnergy Zrt. a kitermeléssel kapcsolatban azt írta a Szegedernek, hogy betartják a törvényi előírásokat, az általuk használt repesztőfolyadék nem jut a természetes vizekbe, házak alatt nem fúrnak kutakat, földrengést pedig nem mértek.
„Számítanak a vagyonok? Számít a pénz? Számít a jacht? Számít a nagy, óriási, kacsalábon forgó palota? Nem számít, az egészségünk számít” – mondta Szabó Zoltán Ferenc, Szentes polgármestere, amikor a város bezárt szülészeti osztályáért tüntettek helyiek múlt pénteken. A DK-s Varga Ferenc országgyűlési képviselő demonstrációján pár százan vettek részt. Szentesen a szülészeti osztály már tavaly január óta zárva tart, a mostani tüntetésnek újabb aktualitást az adott, hogy a szegedi klinikán nemrég meghalt egy szentesi kismama és magzata: a tüntetők szerint elkerülhetőek lennének a hasonló tragédiák, ha a szentesi és környékbeli kismamáknak nem kellene Szegedre utazniuk ellátásért.
Dobos András állatorvos, egyetemi docens arról beszélt az eseményen, hogy a kórházi ellátást nem kérni kell, hanem jár, és érthetetlennek tartja, hogy „gazdasági egységgé silányítják” az emberek egészségét. Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség alapító lelkésze is felszólalt, ő arról beszélt, hogy a Dr. Bugyi István Kórház korábban elismert intézmény volt, de egyre rosszabb lett a megítélése, mivel nagyon sok tragédia történt a közelmúltban.
A Monyo az ország egyik legnagyobb és legismertebb kisüzemi sörfőzdéje, mely Budapesten, a kőbányai Főzdeparkot kinőve költözött saját üzembe, majd ennek kertjében jött létre a Monyo Land nevű szórakozóhely és koncerthelyszín.
Ahogyan a budapesti kínálatban, úgy az új szegedi bárban is a klasszikus tételek mellett, mint a Schatzi nevű bajor búzasör vagy a Monyo Pills, az igazi különlegességek is szerepelnek az itallapon, ilyen például a Chocolate Cheesecake, ami a hagyományos stout sörök karakterét ötvözi a népszerű desszert ízvilágával.
A gyümölcsös sörök kedvelői sem fognak csalódni, őket háromféle ale is várja, illetve a Zsupsz Café csapatának köszönhetően speciality kávékból is válogathatunk, de enni is lehet az új helyen, amit a Szegederrel együttműködő Sunseaty blog csapata tesztelt.
A Szegeder az összes szegedi rekortánpályát térképre tette, mivel egyre több van már belőlük városszerte – csak Újrókuson három. Ráadásul egy héten belül két futópályát is átadott a szegedi önkormányzat: egyet Szőregen a múlt hétvégén, egyet pedig Tápén most szombaton.
A rekortán egy speciális, rugalmas, tartós és időjárásálló anyag, amelyet sportpályák, futópályák, illetve atlétikai létesítmények pályáinak borítására használnak. Mindemellett megfelelő csillapítást és tapadást biztosít a sportolók számára, enyhíti az ízületekre való terhelést és csúszásgátló felületet kínál, még esősebb időben is.
Múlt pénteken tartotta 2024 első rendes ülését az új szegedi közgyűlés, ahol a nagy egyetértések mellett a heves vitáknak is teret adtak a képviselők. Botka László bejelentette, hogy átadta az önkormányzat a BYD szegedi autóüzemének építéséhez szükséges terület második részét, Kovács Tamás gazdasági alpolgármester pedig arról beszélt, hogy az autógyár megfizeti majd a városnak a területért járó vételárrészt, amiből az önkormányzat visszafizeti azt az állami támogatást, melyet a telkek megszerzésére és fejlesztésére fordított.
A közgyűlésen bemutatkozott a testületet alkotó öt frakció is. Érdekesség, hogy a szegedi Momentum új csoportba, a Szeged Jövője-frakcióba tömörült, és a frissen bejutott két MKKP-s képviselő is saját tábort alkotott. Bár az esemény az elején még békésen indult, a második felében heves vita alakult ki a tanévkezdés előtt bezárt Wesley-iskola ügyével kapcsolatban, ami nem is volt a napirenden. Az elhangzottakról és a közgyűlés legforróbb pillanatairól készítettünk egy pörgős kis videó-összeállítást.
A hét képének ezúttal Bálint András fotóját választottam a sarkadi gázkitermelésről. A kép azért ez fogott meg, mert ahogy a gázokat égető fáklya magaslik a távolban és elválasztja egymástól a pusztát és a mögötte tornyosuló üzemet, kicsit a Mad Max filmek képi világát és hangulatát idézi meg.
Fotó: Bálint András / Szegeder
Ezek történtek még