Közvetlen EU-s pályázatot nyert Szeged a város zöldítésére

A közel 1,2 milliárd forintnyi forrás klímareziliens növényfajok elterjesztésére, zöld lakossági támogatási programok kialakítására és magasabb szintű klímaadaptációra érkezik, írja Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester közösségi oldalán.

Az önkormányzat az European Urban Initiative (EUI) program második meghirdetett felhívására pályázott sikeresen. A ReGreenX 3 millió eurójának 80%-a, azaz mintegy 2,5 millió euró (967 millió forint) Európai Uniós támogatás. Az alpolgármester szerint már idén júniusban elkezdődik a program és egészen 2028 májusáig zajlik majd. Ötletét az éghajlatváltozás okozta súlyosbodó problémák hívták életre.

A jelenlegi tendenciák mellett Szegedet egyre inkább fenyegeti az elsivatagosodás és szárazság, ami a városi zöldterületek nagy részének elvesztéséhez vezethet a következő években. Ezért szükséges a zöldítéssel kapcsolatos eddigi gyakorlatok újragondolása, valamint olyan klímareziliens növényfajok megtalálása és elterjesztése, amelyek képesek túlélni a változó körülmények között és biztosítani a város zöld infrastruktúráját” – írja a bejegyzés a pályázat témájáról.

Az önkormányzat már eddig is egyre ellenállóbb fajokkal, a biodiverzitást erősítve zöldítette a köztereket. Azonban a magántulajdonban lévő zöldterületek eddig nagyrészt érintetlenek maradtak, így ezek kevésbé alkalmazkodnak az éghajlatváltozáshoz. E kihívásra megoldás részben a ReGreenX, mely egy innovatív városi szintű keretet javasol az éghajlatváltozással szemben ellenálló zöldfelületekkel való összehangolt kísérletezésre mind a köz-, mind a magánterületeken.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

„Magában a projektben az a feladatunk, hogy mivel a klímaváltozás hatásainak az őshonos növények nem feltétlen tudnak megfelelni, igyekezzünk olyan szelektált növényeket találni, amelyek mégiscsak őshonosak, de bírják a városi klímát és az erről szóló információkat, az ehhez való hozzáállást terjesszük a városban. Tehát készíteni fogunk mintakerteket olyan városi közterületeken, amelyben ilyen klímaváltozásnak ellenálló növények fognak megjelenni, de emellett abban is segítünk majd, hogy valaki meg tudja tervezni a saját kertjét. Hogy tudja, hogy milyen növényekkel és hogyan érdemes ezt megtenni, vagy ilyen módon akár egy ipari terület kertje is megtervezhető lesz.” – fogalmazott a projektről Nagy Sándor.

Nem egyedül valósítják meg a programot egyébként, konzorciumi partnerek még többek között a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft., a Szegedi Tudományegyetem, aCsongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara, a Fontos Mérnök Stúdió, az Elephant in the Room zöldügynökség, és néhány egyesület, illetve vállalkozás. A projektbe nemzetközi partnereket is bevontak, eddig St. Pölten és Temesvár jelezte érdeklődését.