„Reméljük, hogy változni fognak az Európai Unió magyar egyetemeket érintő, vállalhatatlan szankciói, amelyek mind a kutatási együttműködésekben, mind a diák- és oktatócserékben, mind a pályázati forrásokban érintik a Szegedi Tudományegyetemet” – röviden így jellemezte az Erasmus-program körül kialakult helyzetet Fendler Judit, az SZTE kancellárja a Délmagyarországnak adott interjújában.
Fendler ugyanakkor reményteli fordulatként említette a lapnak, hogy az SZTE egyenként felvette a kapcsolatot körülbelül száz legnagyobb európai partneregyetemével, és már mintegy kétharmaduk pozitív visszajelzést adott a hallgatócsere folytatására vonatkozóan. Mint ismert, az Európai Bizottság javaslatára az uniós pénzügyminiszterek 2022 decemberében határoztak úgy, hogy addig felfüggesztik a diákcsere-program brüsszeli finanszírozását, amíg meg nem szűnik az alapítványi egyetemek vezető testületeire jellemző politikai és egyéb összeférhetetlenség.
Az egyetemek túlnyomó többsége eddig nem érezte a tiltást, mivel érvényben voltak a korábban megkötött hosszú távú szerződéseik az EU-val. Az intézkedés idén szeptembertől sújthatná viszont az alapítványiba kiszervezett felsőoktatási intézményeket, köztük az SZTE-t is, mivel ekkor futnak ki ezek a szerződések. A Népszava viszont pár nappal ezelőtt arról írt, hogy van remény a gyors változásra: egy különalku lehet az Erasmus-program folytatása, miután már csupán néhány kérdés tisztázása van hátra a kormány részéről, és ez nem járna a befagyasztott források felszabadításával.
A Délmagyarnak adott interjújában Fendler Judit a kollégiumi férőhelyek növelésének témakörére is kitért, úgy fogalmazott, ez a közeljövő legégetőbb feladatai között van az egyetem számára. Az SZTE növekvő népszerűsége okán ugyanis minimum háromezer új kollégiumi férőhelyre lenne szükség. A kancellár viszont nem említette, konkrétan hogyan bővítenék a férőhelyeket, bár van némi csendes próbálkozás például a Tavasz Tower nevű projekt révén is, de az SZTE klinikájával szemközti Jancsó Miklós kolit is bővítik, és az újszegedi apartman kapcsán is suttognak hasonló átalakítást.
Balról jobbra: Botka László, Fendler Judit, Christoph Müller, Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Szabó Gábor, Mihálffy Béla
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
„A Rheinmetall szakemberei már felvették a kapcsolatot egyetemünk anyagtudósaival, azt gondolom, hogy az SZTE rengeteget profitál majd az ő tudásukból” – tért ki a kancellár az egyetem Science Parkjában megvalósuló, közelmúltban bejelentett beruházásra. Az új üzemtől azt várják, hogy olyan magas hozzáadott értékű termelés fog itt megvalósulni, amely „akár mester-, de lehet, hogy korporatív képzésben, közös doktori programban résztvevő kollégákat fog igényelni”, mondta a lapnak.
A Science Park szomszédságában épülő BYD elektromosautó-gyárat is megemlítette az SZTE kancelárja, onnan is kaptak már pozitív visszajelzéseket az együttműködésre. „Nagyon komolyan gondolják az oktatási-kutatási együttműködéseket.” Ezek mindkét cég esetében elsősorban a természettudományi, mérnöki képzéseket érintik majd, ám korántsem kizárólag. Fendler szerint villamosmérnökökre, vegyészekre, informatikusokra, jogászokra, nyelvtanárokra egyaránt szükségük lehet. Most kezdik el felmérni a cégek hatását a régióra.