Nagyot esett a forint csütörtökön, több belpolitikai fejlemény is közrejátszhatott ebben

A Portfolio cikkében megjegyzi, szerdán még 372 környékén is járt a forintjegyzés, miután Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy a magyar kormány addig nem támogat további Oroszország elleni szankciókat, illetve az Ukrajnának szánt segélyt addig, amíg Kijev a háborút finanszírozó szervezetek között tartja az OTP-t.

A stabil, 370 alatti, kezdés után aztán csütörtökön délelőtt elkezdett esni a forintot, ami délután is folytatódott. Az euróval szembeni jegyzések kora este átmenetileg 377 felett is jártak, ami egyhavi forintmélypontot jelentett, jelenleg is közel van az árfolyam a 376-hoz. A dollárral szemben átmenetileg 350 fölé ugrott az árfolyam, majd picit süllyedt, ami másfél havi forintmélypontot jelentett.

A Portfolio ezekre több okot is írt. Egyrészt külső tényező

  • az amerikai adósságplafon megemelése körüli bizonytalanság, illetve
  • az újabb Fed kamatemeléssel kapcsolatos piaci várakozások hatására egyre jobb formában van a dollár.

A forint gyengülésében magyarspecifikus okai nagyobb mértékben játszanak szerepet azonban, és meglehetősen érdekes történéseknek lehetünk tanúi. Egyrészt azért, mert

  • a befektetők elkezdhették lezárni a kiugró magyar kamatelőnyre épített pozícióikat,
  • a magyar-ukrán feszültségek miatt a 11. uniós szankciós csomag elfogadását, illetve az uniós békekeret kifizetését blokkolja a magyar kormány az OTP ukrán listáról való levételéig,
  • emellett az Európai Parlament vizsgálóbizottság minapi látogatása után is bizonytalan az EU-forrásaink megérkezése,
  • illetve a Barátság kőolajvezeték felőli olajellátásunk is.

Nem véletlen, hogy a Mol hirtelen kénytelen volt kivételesen magas árazás mellett is megállapodni a horvátokkal az olajszállításokról. Mindezek mellett a piacnak már a jövő keddi kamatdöntésre is kell figyelni, amely során az MNB elvileg már nekikezd a 18%-os egynapos betéti ráta csökkentéséhez.