Különös, háromfarkú gyíkra bukkantak Szegeden, erről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közösségi oldalán osztottak meg egy fotót.
A Sokszínű Vidék Wenner Bálint biológushallgatót kérdezte a jelenségről, aki szerint a két farokkal rendelkező gyíkok viszonylag gyakran előfordulnak, ám a háromfarkú egyedek jóval ritkábbak. A jelenség akkor alakul ki, ha az állat eldobja a farka egy részét, utána a kezdeti csontos helyett visszanő egy porcos rész. Ezt a porcos részt azonban már nem tudja többször “ledobni”, csak ha a kezdeti törésnél feljebb, a csontos részen töri el ismét.
„Ilyen villás elágazások akkor fordulnak elő, amikor az eredeti farok nem szakad le teljesen, de a regeneráció beindul, és kinő egy újabb. Ennél a gyíknál ez valószínűleg kétszer fordult elő. A fürge gyíkok ilyenkor párzanak, de nem jellemző, hogy a párzási harcok miatt dobnák el a farkukat, sokkal inkább ragadozók elleni támadások miatt. Madarak, rézsiklók, és sajnos gyakran a házimacskák és kisemlősök is megtámadják őket” – írta a portálnak a ritka esetről Wenner.
Fotó: Kéri Gyula / Facebook
Azt is írják, hogy a fürge gyík Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 ezer forint. Március végén bújnak elő téli rejtekükből, majd május elején megtörténik a párzás, mely alatt elveszítheti a farkát a heves harcok miatt. A farok elvesztése rendszerint negatívan befolyásolja a szaporodás sikerességét is.