Libanoni ízek az Oskola utcában: az első falat után egymásra néztünk és tudtuk, ez tényleg valami más

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder

A kínálatban hummusz-, falafel- és gírosztálak is helyet kaptak, ráadásul a hummusztál gíroszhússal is kérhető, ha kimaxolnánk az élményt. Mi egy nagy hummusztálat választottunk csirke gíroszhússal (2 790 Ft), ami teljes mértékben betalált. A hummusz krémes és selymes, az alján épp annyi olívaolajjal, ami finom, enyhén diós kesernyésséget kölcsönöz az ételnek. A tetején a szaftos gíroszhús és a visszafogottan fokhagymás joghurtos szósz remek összhangban működik. Az összkép harmonikus és könnyed, mégis kellően laktató.

A Shazam szakított a tucathelyeknél megszokott unalmas fűszerezéssel, kiszárított húsokkal és a száraz, vastag pitákkal, és friss, egyedi ízvilágával valami újat hozott a városba. A kiszolgálás néha kicsit szétszórt és lassú, de a személyzet közvetlensége és kedvessége miatt ezt könnyű megbocsátani. Az árak barátiak, a végén pedig az élményt egy remek ayran (490 Ft) vagy libanoni kávé (600 Ft) teszi teljessé.

Ez a cikk a Sunseaty gasztroblog és a Szegeder együttműködésében jelenik meg a Szegederen is. A Sunseaty szerzői független tesztelők, akik sem pénzbeli, sem egyéb ellenszolgáltatást nem fogadnak el a kipróbált vendéglátóhelyektől, így biztosítva véleményük hitelességét.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder

A lebanez kenyér első ránézésre a pitára emlékeztet, de valójában vékonyabb és rugalmasabb – éppen ezért tökéletesen tekerhető. A tekercseket választhatjuk csirke- vagy marhahússal, a húsmentes változatokban pedig falafel vagy sültkrumpli lapul. Sültkrumpli és saláta egyébként a húsos és falafeles verziókban is van, az pedig, hogy fokhagymás öntet vagy tahina (szezámpaszta) kerül a szendvicsbe, attól függ, hogy csirkéset, marhásat, falafeleset vagy szimpla sültkrumplisat választunk.

Érdemes hozzátenni, hogy a sültkrumplit minden ételhez frissen vágják fel és sütik ki, ami bár időigényessé teszi a folyamatokat, hozzá is ad az igazi kézműves hangulathoz.

És akkor jöjjön a lényeg: az általunk választott nagy csirke gírosz lebanez kenyérben (2 090 Ft) igazi meglepetés volt. Az első falat után egymásra néztünk, amiből rögtön tudtuk, hogy ez tényleg valami más. A szósz frissítő és éppen csak egy leheletnyit fokhagymás. A lebanez kenyér sokkal könnyedebb, mint a hagyományos pita, és még a joghurtos szósz sem áztatta el. A fűszerezés egyedi, a rétegezés pont jó: minden falatnál éreztük a friss salátát és a zamatos csirkehúst is.

Az egész egyszerre volt üde, ízletes és könnyed.

A Shazam szó hallatán legtöbbünknek a népszerű zenefelismerő applikáció vagy a DC Comics egyik szuperhőse ugrik be, a szegediek számára viszont ez a név egy olyan helyet is jelenthet a jövőben, ahol a könnyed, mégis karakteres fűszerezésű fogásairól ismert libanoni konyha a főszereplő.

Bár az étterem nem teljesen új szereplő a szegedi gasztrotérképen – 2024 decemberében nyitott –, az azóta történt tulajdonosváltás láthatóan (és hallhatóan) új lendületet adott neki, mivel a neve egyre gyakrabban bukkan fel online ajánlásokban, baráti beszélgetésekben.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder

Nem csoda, hogy a kíváncsiság az Oskola utcába sodort minket is, amely mára Szeged egyik legizgalmasabb gasztroutcájává nőtte ki magát.

A Shazam beltere inkább a praktikumról szól mint a dizájnról: egyszerű asztalok, pár kép, műanyag növények, kandallós videót játszó tévé a falon és egy italhűtő adja a gyorséttermekre jellemző hangulatot. Itt nem a dekorációra figyelsz, hanem az ételekre, ugyanis a lebanez (azaz libanoni) kenyérben készült gírosz és a hummusz minden falatja tele van ízzel, és pont ez teszi igazán vonzóvá az első ránézésre “tizenkettő egy tucatnak” tűnő helyet.

A tulajdonos ugyan tört angolsággal, de készségesen segít eligazodni az egyébként is könnyen átlátható étlapon. A vöröslencse leves (1 200 Ft) és a tabbula saláta (1 900 Ft) mellett különféle szendvicsek és tálak várják az éhes vendégeket. A szendvicsekhez lebanez kenyeret használnak, ez alól kivételt csupán a gírosz tortilla (2 290 Ft) és a shawerger (2 090 Ft) jelent. Az utóbbi a shawarma és a burger különös, de szerethető hibridje.