Karsai Dániel előtt tisztelegve emlékdíjat alapít a Magyar Orvosi Kamara (MOK), jelentette be a szervezet a közösségi oldalán vasárnap este. A díjjal az életvégi méltóságért küzdő személyeket, szervezeteket kívánják támogatni.
„A Karsai Dániel ügyvédként segítette a Magyar Orvosi Kamarát. Közel egy évvel ezelőtt azonban magánszemélyként szólalt fel Agora rendezvényünkön, az életvégi döntésekről tartott társadalmi vitában. A vitában, amelyet ő maga indított és hagyott most szellemi hagyatékként mindannyiunkra” – áll a bejegyzésben.
Karsai Dániel szombat este hunyt el 47 évesen, miután három évig küzdött a gyógyíthatatlan ALS-betegséggel. Az alkotmányjogász emellett azért az aktív eutanázia jogáért is küzdött, hogy a hozzá hasonló betegek méltósággal fejezhessék be az életüket.
Ennek érdekében Strasbourgban indított pert, ám az Az Emberi Jogok Európai Bírósága azonban szeptember 3-án jogerősen elutasította Karsai fellebbezését, kimondva, hogy a magyar állam nem sértette meg jogait, amikor nem adott lehetőséget az eutanáziára. Az ítélet után Karsai kijelentette, a bíróság gyáva döntést hozott.
Magyarországon az aktív eutanázia tiltott. A passzív eutanázia viszont lehetséges, a gyógyíthatatlan betegek visszautasíthatják az életmentő kezeléseket. Karsai küzdelmét több beteg, valamint ellenzéki párt is támogatta, akik népszavazást kezdeményeztek az eutanáziáról. Azonban a választási bizottság és a Kúria elutasította kérelmeiket.
Karsai Dániel halálát követően ellenzéki politikusok, köztük Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely is részvétüket fejezték ki. Botka László, Szeged polgármestere azt írta, szomorúan értesült „Karsai Dániel elhunytáról, aki élete során rendkívüli munkásságával, elhivatottságával és emberségével sokak számára példakép volt. Szeged városa tisztelettel adózik előtte.”