„A hőhullám miatt nyolcvanegy kórházból összesen négyben kellett átszervezni a műtéteket, a kórházi klímák javítására 1,3 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre idén” – mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn reggel a Kossuth rádióban. Takács Péter egészségügyi államtitkár az RTL Híradónak azt mondta, hogy ennek az időszaknak is megfelelő felkészültséggel futottak neki
Arra a kérdésre, hogy miért csak most szólalt meg Takács Péter – holott 10 napja leállások vannak –, az államtitkár azt mondta, „az ellátórendszer kis részét érték ezek a problémák, beteg nem maradt ellátatlanul”. A politikus szerint ahol szükség volt rá, és a kormány politikai ellenfelei keltettek csak hisztériát.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a hőhullámokhoz való alkalmazkodás érdekében három éve folyik a kórházi klímák modernizálása, ez idő alatt a kormány több mint 10 milliárd forintot fordított a területre. Budapesten és környékén, illetve a nagyobb vármegyei kórházak közül 14-ben történt teljes klímacsere, mondta az államtitkár.
Takács elárulta, a műtőket ellátó klímáknak olyan levegőt kell biztosítani, hogy kórokozók ne juthassanak a nyílt műtéti sebekbe, ezért nagy méretű és költséges berendezések. A berendezések javítását számos esetben alkatrészhiány lassítja, ezért ipari, konténer méretű mobil klímák beszerzésének lehetőségét vizsgálják, hogy a lehető leghamarabb pótolni lehessen a kiesett hűtőkapacitást, taglalta.
A hvg.hu cikke épp arról írt a napokban, hogy miután a kórházak központosított üzemeltetését egy NER-közeli cégre bízták, sok korábbi klímás alvállalkozó már nem vállalja az új feltételeket, például a 4 órás hibaelhárítást vagy a nagy kötbért, ráadásul a lakossági piacon többet is keresnek.
„Tűzoltás van, most azt kell megszerelni, ami van, csakhogy kevés a hadra fogható szakember ilyen feltételekkel” – mondták a lapnak a kifejezetten kórházak légcserélő és klímaberendezéseit javító légtechnikával foglalkozó szakemberek. Sok intézményben elavult a géppark, de sokszor a modernebbek sem bírják az extrém melegben a fokozott igénybevételt.