Gulyás Gergely: Orbán és Hszi Csin-ping délután tesz bejelentést

Csütörtökön délután fél 6 körül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping bejelentést tesz, amelyben szó lesz konkrét kínai beruházásokról is, mondta Gulyás Gergely a mai Kormányinfón.

A Telex tudósítása szerint a miniszter úgy fogalmazott, hogy a kínai elnök az EU két fővárosába látogat el, Párizsba és Budapestre, „ez mutatja Magyarország növekvő súlyát a világpolitikában”. Gulyás szerint Kína nagy utat járt be az elmúlt két évtizedben gazdasági szempontból, úgy véli, ezért is érdekünk, hogy minél több kínai beruházás érkezzen Magyarországra. Magyarország a nemzetközi együttműködésben a kollektivitás elvét vallja, ez azt jelenti, hogy az a cél, hogy mindenkivel előnyös üzleteket lehessen kötni, magyarázta a miniszter.

A kínai elnök magyar tartózkodásának részleteit hétpecsétes titokként kezeli a kormány. A Telex azt írja, Hszi Csin-ping háromnapos látogatásának pontos programja sem ismert, a kormány a sajtó jelentős részét is igyekszik távolabb tartani tőle úgy, hogy elérhető sajtónyilvános programterv nincs, a közmédián kívül pedig más sajtótermék újságíróját nem engedik a delegáció közelébe.

Az Economx újságírója viszont rákérdezett arra, hogy mit csinál most a kínai elnök, mire Gulyás Gergely erre annyit árult el, hogy Hszi Csin-ping a köztársasági elnökkel találkozott délelőtt, a miniszterelnökkel ebédel a feleségével együtt, ezt követően a delegációk közötti hivatalos tárgyalásokon vesz részt. Este az ebéd után még vacsorázni is fog. Gulyás azért megjegyezte, nem változott a hangulata attól, hogy a kínai kommunista vezér eljött hozzájuk.

A 24.hu rákérdezett a kínai rendőrökre, mire Gulyás elmondta, Magyarországon csak a magyar rendőrök intézkedhetnek. Szerinte minden állami vezető hoz magával biztonsági embereket, „de az ki van zárva, hogy ők igazoltassanak az utcákon”. Tegnap ugyanis piros sapkás kínai önkéntesek vették körül Tompos Márton momentumos képviselőt, amikor EU-s zászlókat tűzött ki az Erzsébet hídra. Gulyás a letakart tibeti zászlóról a HVG-nek nyilatkozott, mondván ő „sem a kínai, sem a tibeti zászlótól nem érzi úgy, hogy a szólásszabadság sérülne”.