Több pénzt kér a kormány Brüsszeltől a határvédelemre

A magyar kormány elvárása a határvédelmi kiadások finanszírozásában egyértelmű: nagyobb támogatást szeretnénk kapni Brüsszeltől, mondta Varga Mihály az Indexnek. A pénzügyminiszter meg is hívta az uniós költségvetési biztost, hogy látogasson el a déli határra.

Varga Mihály tavaly decemberben írt levelet Johannes Hahnnak, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosának, hogy az Európai Unió tagállamainak határvédelmi kötelezettségei közös finanszírozás alapján történjenek. „Az Európai Unió közös határainak védelme sok évtizedes múltra visszatekintő konszenzuson alapul. Az eredeti jogalkotói elképzelés lényege az volt, hogy a közösség külső határainál elhelyezkedő tagállamok a határok védelmét közös finanszírozásból látják el.”

Magyarország 2015 óta több mint egymillió illegális határátlépést akadályozott meg a déli, schengeni határszakaszon. Az illegális migráció okozta nyomás növekszik Varga szerint, az idei évben már százezer migránst tartóztattak fel. Ez jelentős terhet ró a nemzeti költségvetésre, mivel 2015 óta már több mint 1,6 milliárd eurót költöttünk a határvédelemre, az uniós hozzájárulás azonban alig egy százalék, mondta Varga Mihály.

Vargáék úgy tartanák „tisztességesnek és méltányosnak, ha az Európai Bizottság elismerné ezt az erőfeszítést, és megfelelő mértékű részesedést vállalna a schengeni határvédelmi feladatok megnövekedett magyarországi költségeinek finanszírozásában”. Varga szerint Magyarország történelme során többször is védelmezte Európa határait, most pedig mint az Európai Unió tagállama teszi ugyanezt. „Napjainkban pedig egy szövetség, az Európai Unió tagjaként tesszük ugyanezt. Európa nagyvárosaiban immár naponta tapasztalhatjuk a migrációhoz kapcsolódó közbiztonsági kihívásokat.”

Tavaly októberben Varga Mihály arra figyelmeztetett, hogy a határvédelemre fordított költségek rendezése még mindig folyamatban van. „Többször kértük már Brüsszeltől, legyen tekintettel arra, hogy az illegális migráció fékezésében az olyan országok, mint Magyarország, komoly erőfeszítéseket tesznek. Ha ez a pénz beérkezne, közel egy százalékponttal csökkentené a költségvetés hiányát” – mondta korábban.

A miniszter hétfőn úgy fogalmazott, „decemberben levélben fordultam az uniós költségvetési biztoshoz, Johannes Hahnhoz annak érdekében, hogy az Európai Unió nagyobb mértékben járuljon hozzá Magyarország határvédelmi költségeihez. A számításaink szerint a migránsválság 2015-ös kezdete óta már 700 milliárd forintot fordított határvédelemre, miközben az uniós hozzájárulás mértéke alig haladja meg az egy százalékot.” A kiadások növekedése miatt a pénzügyminiszter most meghívta az uniós költségvetési biztost a déli határra. „A magyar kormány szándéka ebben a kérdésben is következetes és egyértelmű: nagyobb hozzájárulást várunk Brüsszeltől a határvédelmi költségekhez” – összegezte a helyzetet.

Varga azért hívta el Hahnt, hogy „személyesen tájékozódjon a magyar határon szolgálatot teljesítő katonák, rendőrök és határvadászok erőfeszítéseiről, a magyar határvédelmi rendszer eredményességéről”.

Fotó: Bálint András / Szegeder