A Telex szemlézte a párizsi székhelyű nemzetközi gazdasági szervezet, az OECD munkaerőpiaci jelentését. Ebben az áll, hogy 2023 első negyedévében Magyarországon 9,8%-kal emelkedtek a nominálbérek, vagyis szám szerint ennyivel nőttek a fizetések, amit mi is látunk a havi fizetésnél.
Ám ez csak a látszat: a reálbéreknél – ami ugyebár a nominálbérek valós értékét mutatja a hivatalos inflációval szemben például – az látszik, hogy Magyarországon estek a legnagyobbat:
15,6%-os csökkenést mértek hazánkban.
A jelentés szerint a harmincnyolc OECD-ország átlaga ehhez képest 3,8%-os csökkenést mutat, tehát itthon négyszer nagyobb volt a csökkenés, mint az átlag. Ennek oka a már fent is tárgyalt hatás, miszerint megemelték ugyan a béreket, de kevésbé, mint amekkora az országban az infláció, és így elértéktelenedett a fizetésünk.
Az ábrán jól látszik, hogy az utánunk következő Lettországban is mindössze mínusz 13,4 százalék volt ez az érték, míg a harmadik Csehország esetében mindössze 10,4 százalékkal esett a bérek valós értéke tavalyhoz képest.
Azt megírtuk, hogy a hazai inflációt még a nyár elejére sem sikerült 20% alá tornázni, pedig az elemzői várakozások szerint már a tavasz végén vagy a nyár elején meg kellett volna történnie. Az inflációs csúcs januárban volt 25,7 százalékkal, majd egészen márciusig 25 százalék fölött maradt. Májusban 21,5 százalékon állt, és most az is kiderült, hogy egészen júniusig nem csökkent 20 százalék alá.
Forrás: OECD