100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.
Levélben reagált a Nemzeti Tudósképző Akadémia körüli hírekre a Krausz Ferenc vezette Élvonal Alapítvány, amelyről nemrég megírtuk, hogy kihátrált a Szegedről indult tehetséggondozó program mögül. Az ügyben még Botka László polgármester is felszólalt.
Tavaly november 18-án alapították az Élvonal Alapítványt, amelynek kuratóriuma – mint legfőbb döntéshozó testület – nemzetközileg elismert, Nobel- és Abel-díjas kutatókból áll levelük szerint. Úgy fogalmaztak, ez a szakmai háttér biztosítja, hogy működésük és döntéshozataluk következetesen intézményes, magas szakmai színvonalon történjen.
Az alapítvány és az állam idén február 20-án kötött egy 25 éves keretmegállapodást és egy 6 éves közfeladat-finanszírozási szerződést. Azonban mint írták, nem céljuk, és ezt a finanszírozási keretrendszer sem teszi lehetővé, hogy a tehetséggondozásra allokált forrásokat más feladatokra költsék.
„Az Élvonal Alapítvány kiemelt feladata az elhivatott középiskolás diákok azonosítása, kiválasztása és fejlesztése, versenyekre való felkészítése és mentorálása. Ezen feladatok ellátását saját és integrált tehetséggondozási programokon keresztül, valamint külsős partnerek bevonásával valósítja meg” – fogalmaztak.
Egy „átfogó és költséghatékony” tehetséggondozási rendszer létrehozásáért tavaly tavasszal párbeszédet kezdeményeztek középiskolákkal, tanárokkal és tehetséggondozó programokkal – ideértve a Nemzeti Tudósképző Akadémiát képviselő Hegyi Pétert is.
„Az egyeztetések célja annak meghatározása volt, hogy az Élvonal Alapítvány miként tudja a tehetséggondozás területén vállalt feladatait a lehető legmagasabb szakmai színvonalon, hatékonyan, átláthatóan, valamint a résztvevő középiskolai tanárok legnagyobb megbecsülése mellett megvalósítani, legyen szó saját vagy külsős programokról. A párbeszédek eredményeképp a Matfin Alapítvány bevonásával elindult a matematika, fizika és informatika tantárgyak tehetséggondozási programja 25 középiskola, 387 diák és 75 tanár részvételével. Ezen együttműködés mintájára tervezte az Élvonal Alapítvány az NTA-val történő partnerség kialakítását, a program biológia és kémia területeire történő kibővítése céljából – elismerve az NTA által az orvosbiológia területén létrehozott program jelentőségét” – ismertették álláspontjukat.
Mint a Szegdernek írták, a Hegyi Péterrel történő egyeztetés során bemutatták a tehetséggondozási rendszerük alapkoncepcióját és az együttműködéssel kapcsolatos elvárásaikat – mint például átlátható működés, kiemelkedő szakmai teljesítmények és mérhető eredmények. Ám az ezirányú adatigényléseiket az NTA több felkérést követően sem teljesítette, ehelyett az egyeztetéseket egyoldalúan megszakították. Így az NTA-val, szándékaik ellenére nem jöhetett létre finanszírozásra vonatkozó megállapodás, állítja a Krausz Ferenc vezette alapítvány.

„Az Élvonal Alapítvány a tárgyalások során következetesen képviselte azon álláspontját, miszerint a finanszírozást kizárólag mérhető eredmények alapján, a költséghatékonyság elveit tiszteletben tartva, mindenkor transzparensen működő szervezeteknek tud biztosítani. Az Élvonal Alapítvány a jövőben továbbra is nyitott minden olyan szakmai tehetséggondozó szervezet irányába – ideértve az NTA-t is –, amely a fentiekben részletezett elvek mentén kíván együttműködni” – zárták levelüket.
Hegyi Péter szerint az NTA-nak a magyar kormány korábban megszavazott nekik évi 250 millió forintos rendszeres támogatást, ám ezt hosszabb távon úgy képzelték el, hogy az Élvonal Alapítványon keresztül biztosíták majd. 2025 végén három évre, inflációkövetéssel hárommilliárd forintos támogatásról állapodtak meg, ám a szerződést nem írták alá. A későbbi egyeztetéseken az ajánlat jelentősen csökkent, előbb 500 millió forintra hat hónapra, majd 8 hónapra 666 millió forintra módosult.
A fordulat március végén következett be, amikor Krausz Ferenc levélben jelezte, hogy „a belpolitikai helyzetre való tekintettel” nem vállalnak új kötelezettségeket. A levél szerint az alapítvány a rendelkezésére álló forrásokat egy nagyberuházásra fordítja, és további kifizetések az új kormány hatáskörébe esnek. Hegyi Péter szerint ez veszélyeztette működésüket.
A tárgyalások Hegyi elmondása szerint április 13-án zárultak le, amikor Krausz Ferenc kijelentette, hogy az alapítvány nem kívánja finanszírozni az NTA egyetemi programját, és inkább a külföldi egyetemi tanulmányokat támogatná. Az NTA kuratóriuma ezek után egyhangú döntéssel elutasította az együttműködést. A működést végül ismét a minisztérium biztosította, amely április 8-án 100 millió forinttal segítette az alapítványt, így elkerülhetővé vált a működés leállása.














