A személyi hitel a legkedveltebb és leggyakrabban választott szabad felhasználású pénzügyi konstrukciók közé tartozik. A hírek beszámolói szerint az elmúlt egy év tendenciája is azt mutatja, hogy a magyar lakosság körében megnőtt az igény a kölcsönök felé. Ahhoz azonban, hogy a legjobb ajánlatot tudjuk kiválasztani, több tényezőre is figyelni kell.
Egy szabad felhasználású hitel, mint például a személyi kölcsön rengeteg előnnyel rendelkezik a többi konstrukcióhoz képest, ezt a Bankmonitor útmutatója is jól szemlélteti. Azért is számít közkedveltnek, mert szabadon, bármire felhasználható és viszonylag gyorsan a számlánkra érkezik az igényelt pénz az ügylet elindítása után.
Ez mindössze 2–5 munkanapot jelent a gyakorlatban. Akár online is elintézhetjük az egészet szakember segítségével. Fontos, hogy egy szakértőt bevonjunk a folyamatba, hogy a feltételekről és a termékek közötti különbségekről részletes leírást kapjunk.
A személyi kölcsön egyik legnagyobb előnye, hogy ingatlanfedezet nélkül felvehető. “Csak” igazolt jövedelemre van szükség általában. A kamat pedig a felvett hitelösszeg és az igazolt jövedelem nagyságától fog függni. Az alapvető feltételek minden banknál ugyanazok, viszont egyes pénzintézeteknél találkozhatunk a minimális elvárások mellett szigorúbb követelményekkel is.
A minimális jövedelem általában a minimálbér szokott lenni, ami 2024-ben nettó 177.422 forintot jelent. A munkaviszony hossza is számít, legalább 3–6 hónapja kell a jelenlegi munkahelyen dolgozni ahhoz, hogy a személyi kölcsön elbírálása során pozitív visszajelzést kapjunk.
A hiteligénylés során nem lehetünk próbaidőn, ha pedig határozott idejű a szerződésünk, akkor még szigorúbbak a feltételek. Legalább fél-egy éves munkaviszonyra van szükség. Az sem mindegy, hogy mennyi időre szól a szerződés, itt is minimum fél évre van szükség. Ha pedig közel van a megállapodás lejárata, akkor gyakran a munkáltatótól szándéknyilatkozatot kérnek be a foglalkoztatás meghosszabbításáról.
A szabad felhasználású hitel igénylésekor minimum nagykorúnak (18 éves) kell lenni, de egyes bankok ennél is szigorúbbak: 21–24 évnél fiatalabbnak nem nyújtanak kölcsönt. Az sem mindegy, hogy az ügylet lejártakor hány évesek vagyunk.
Rendszerint az igénylő nem lehet idősebb 65–70 évesnél a futamidő végén. Ha az adós mellé egy minden feltételnek megfelelő társigénylő vagy adóstárs is bekerül az ügyletbe, akkor a bankok könnyítést adnak az életkori korlátok alól.
Arra is figyelni kell, hogy az igényléskor nem szerepelhetünk a rossz adósokat tartalmazó negatív KHR listán. Erre akkor kerülhetünk fel, ha legalább 90 napja a mindenkori minimálbért meghaladó elmaradás van egy vagy több hitellel kapcsolatban.
A konzultáció akkor is fontos, ha úgy gondoljuk, hogy minden alapvető és szigorúbb feltételt teljesítünk. Egy szakember segít eligazodni a rengeteg ajánlat között, és végül azt választhatjuk ki, ami az élethelyzetünkhöz a legjobban igazodik.